10 Haziran 2012 14:13

10 günün bilançosu: 267 gözaltı, 100 tutuklama

HAZİRAN ayının ilk 10 gününde 267 kişi gözaltına alındı, 101 kişi tutuklandı. Tutuklananların 46’sını BDP’li yönetici ve belediye başkanları. Gözaltı ve tutuklama dalgasından yalnızca siyasiler değil; eşit, parasız, anadilde eğitim isteyen üniversite öğrencileri, kürtaj yasağına karşı çıkan kadınlar ve &lsquo

10 günün bilançosu: 267 gözaltı, 100 tutuklama

Paylaş

HAZİRAN ayının ilk 10 gününde 267 kişi gözaltına alındı, 101 kişi tutuklandı. Tutuklananların 46’sını BDP’li yönetici ve belediye başkanları. Gözaltı ve tutuklama dalgasından yalnızca siyasiler değil; eşit, parasız, anadilde eğitim isteyen üniversite öğrencileri, kürtaj yasağına karşı çıkan kadınlar ve ‘taş atan çocuklar’ da nasibini aldı.
Haziran ayı başından bu yana Ağrı’da düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan 26 kişiden 16’sı tutuklanırken, Mardin ve ilçelerinde gözaltına alınan 12 BDP’liden 10’u, Siirt, Bitlis, Diyarbakır ve Mersin’de gözaltına alınan 12 BDP’liden 4’ü tutuklandı. Bingöl’de aralarında BDP İl Başkanı Halis Yurtsever’in de bulunduğu 8 BDP’li gözaltına alınırken Yurtsever ile birlikte 3 kişi tutuklandı. Daha sonra üst mahkemeye yapılan itiraz sonucu tutuklanan 3 BDP’li tahliye edildi. Diyarbakır’da gözaltına alınan BDP Yerel Yönetimler Komisyonu Üyesi Meliha Karagöz, Mardin’in Ömerli İlçesi’nde gözaltına alınan BDP Yöneticisi Adnan Erdem ve BDP Karaçoban İlçe Başkanı Mehmet Tilki, Adana’da gözaltına alınan Silopi Belediyesi çalışanı Mesut Asan, Şırnak’ın İdil İlçesi’nde Newroz’a katıldıkları gerekçesiyle, 6 genç tutuklandı. Van merkezli başlatılan operasyonda gözaltına alınan 13 kişiden Van Belediye Başkanı, eski BDP İl Başkanı ve Başkale eski Belediye Başkanı İhsan Güler tutuklandı. Ankara, Afyon, İzmir, İstanbul, Kars, Antep, Urfa başta olmak üzere çok sayıda kentte 102 öğrenci gözaltına alındı, 47’si tutuklandı.
Muş’un Varto kırsalında çıkan çatışmanın ardından biri engelli 2 köylü, Dersim’de çıkan çatışmalarda 9 köylü gözaltına alındı. Hakkari’nin Esendere bölgesinde çıkan çatışmanın ardından 17 köylü gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar daha sonra serbest bırakıldı. Aralarında Pozantı mağduru B.Y.’nin (17) de bulunduğu 3 çocuk Mersin’de gözaltına alındı. B.Y. tekrar cezaevine gönderildi. Başbakan Erdoğan’ın kürtajın yasaklanması yönündeki sözlerine tepki gösteren kadınlara sert müdahale eden polis, 44 kadını gözaltına aldı. (HABER MERKEZİ)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

‘Kürtçe tüm bilim dallarında kullanılabilir’

SONRAKİ HABER

Bosna Hersek'in Srebrenitsa şehrindeki maden ocağında göçük: 2 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa