CHP’li Karabıyık: Ekonomideki sinyaller görmezden geliniyor

CHP’li Karabıyık: Ekonomideki sinyaller görmezden geliniyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, 'Türkiye ekonomisi olumsuz sinyalleri üst üste alıyor ancak bu sinyaller görmezden geliniyor' dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık yaptığı açıklamada, TÜİK’in açıkladığı ekonomik güven endeksindeki düşüşü değerlendirdi. 

Ekonomide kötüye gidişin sinyallerinin uzun zamandır görülmesine rağmen AKP’nin başkanlık sistemi çalışmalarına öncelik vererek ekonomik ve toplumsal sorunları göz ardı ettiğini ifade eden Karabıyık, ekonomik güven endeksinin Ocak ayında 85,7 değerine düşmesinin, iktidarın bir an önce kaynağına inerek çözmesi gereken sorunlardan olduğunu kaydetti.

Anayasa değişikliği ve başkanlık sistemine geçişin hükümetin gündemin ilk maddesi olarak tutulmaya devam edilirse ekonomik sorunların katlanarak artmaya devam edeceğini belirten Karabıyık, “Ekonomideki kötü gidişatın boyutlarını görmek için, anketler ve araştırmalardan önce, vatandaşla, esnafla, pazar alışverişi yapanlarla, gençlerle, emekliyle, iş dünyasıyla konuşmak yeterli” dedi.

Merkez Bankası’nın, imalat sanayinde faaliyet gösteren yöneticilerin katılımıyla gerçekleştirdiği iktisadi yönelim anketinin reel kesimin son 7 yılın en kötü dönemde olduğunu gösterdiğini belirten Karabıyık, şöyle devam etti:

“Bu tablo sanayicinin umutsuz olduğunu gösteriyor. Sanayide umutsuzluk varsa esnafta da vardır. Bu umutsuzlukların esas göstergesi vatandaşın geleceğine güvenle bakamaması ve para harcamaktan kaçınmasıdır. Ancak tüm bu söylediklerimiz, işsizliği, hane halkı gelirini, yoksulluğu, geçim sıkıntısını daha fazla tetikler. Ancak maalesef Başkanlık Sistemi koşuşturmasında bunların hepsi göz ardı edilmektedir. Türkiye ekonomisi olumsuz sinyalleri üst üste alıyor ancak bu sinyaller görmezden geliniyor. Buradaki korkumuz işsizliğin daha fazla artması ve zaten düşmüş olan hane halkı refah seviyesinin daha da düşecek olmasıdır.” (ANKA)
 

www.evrensel.net