31 Ocak 2017 09:57

Tutuklu aileleri: Cezaevi önünde direnişe geçeriz

Tarsus C Tipi Kapalı Kadın Cezaevi’nde hak ihlallerine karşı görüşe çıkmama kararı alan tutukluların aileleri, ihlallere son verilmemesini istedi.

Tutuklu aileleri: Cezaevi önünde direnişe geçeriz

Paylaş

Tarsus C Tipi Kapalı Kadın Cezaevi’nde tutulan kadın tutukluların hak ihlallerine karşı görüşe çıkmama kararı almasının ardından cezaevine giden aileleri yakınları ile görüşemedi. Temsili anlamda 4 aile yakınları ile görüşürken, aileler İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) başvuruda bulundu. Cezaevinde yaşanan hak ihlallerine karşı tutukluların direndiğini belirten aileler, kendilerinin de yakınları gibi direneceğini ifade etti. 

‘TUTUKLULAR İKİŞER, ÜÇER KİŞİ AYNI YATAĞI KULLANIYOR’

Tutuklulardan Emine Meral’in eşi Metin Vuranok, eşinin Mersin’de HDP’ye dönük operasyonlarda gözaltına alınarak tutuklandığını ifade ederek, “Tarsus Cezaevinde 90’dan fazla tutuklu kadın 2’şer, 3’er kişi olmak üzere aynı yatağı paylaşarak yatmak zorunda kalıyor. Cezaevinde ısınma başlı başına bir işkence olarak dayatılıyor. Yine siyasi tutuklularla ortak alana çıkmalarına, sportif ve kültürel etkinlikler düzenlemelerine izin verilmiyor. İki haftada bir gerçekleştirilen telefon görüşmelerinin yapılacağı günler koğuşlarda arama yapma bahanesi ortaya atılarak görüşmeleri engelleniyor. Aramalar sırasında ağza alınmayacak hakaretler edilerek, ciddi bir sözlü şiddet ve taciz uygulanıyor. Yine aramalar erkek gardiyan ve jandarma eşliğinde yapılarak kadınların özel alanlarına giriliyor. İtişme sırasında tartaklama olduğunu ifade ettiler. Hastaların tedavisinin yapılmadığı, yapılanların da geç yapıldığı ifade edildi” dedi. 

‘SAHİP ÇIKACAĞIZ’

OHAL kapsamındaki KHK’ler ile kapatılan Azadiya Welat Gazetesi dağıtımcısı Şirin Çoban’ın annesi Nafiye Çoban da, hak ihlallerine dikkat çekerek, çocukları ile görüşmek istediklerini ifade etti. Çocuklarının can güvenlikleri olmadığını belirten anne Çoban, çocuklarına sahip çıkacaklarını belirtti. Tutuklu Tuğba Öztunç’un ablası Gülcan Öztunç da, sıkıntıların bir an önce giderilmesi gerektiğini belirterek, kamuoyuna çağrıda bulundu. 

İHLALLER BAKANLIK TALİMATI MI?

Bir diğer tutuklu Sultan Erol’un eşi Derviş Erol ise, sorunların çözülmesi yönünde daha önce savcılık ile yaptıkları görüşmeleri dile getirirken, kendilerine verilen sözlerin yerine getirilmediğini ifade etti. Yaşanan durumun idarenin keyfi tavrı olduğunu kaydeden Erol, tutuklulara dönük hak ihlallerinin sindirme amaçlı şantaj aracı yapıldığını dile getirdi. Cezaevi Müdürü ile görüştüğünü ve cezaevi müdürünün kendisine “Tarsus’u da getirsen bu sorun çözülmez. Bu bir talimat ve uygulamak zorundayız” dediğini aktarırken, talimatın da adalet Bakanlığı’nın talimatı olduğuna işaret etti. Aileler olarak gereken adımları atacaklarını ve yaşananları kamuoyuna duyuracaklarını belirten Erol, “Gerekirse cezaevi önünde eyleme geçeceğiz ve bu direnişimizi içerdeki direnişle de bütünleştireceğiz. Çünkü bu sorunların çözülmesi gerekiyor” diye konuştu. (DİHABER)
 

ÖNCEKİ HABER

Adana'da IŞİD operasyonu: 7 gözaltı

SONRAKİ HABER

Çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyorlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa