Kurtulmuş: Trump'ın yasağı gözden geçirilmeli

Kurtulmuş: Trump'ın yasağı gözden geçirilmeli

AKP hükümetinden Donald Trump'ın 'Müslüman yasağı'na dair ilk açıklama günler sonra yapıldı. Açıklamada 'Karar gözden geçirilmeli' denildi.

AKP hükümetinden ABD Başkanı Donald Trump'ın 'Müslüman yasağı'na dair ilk açıklama yapıldı. Yasağın ardından günler geçmesine rağmen sessizliğini koruyan Hükümet kanadından yapılan ilk açıklamada "Karar gözden geçirilmeli" denildi.

Habertürk'ten Kübra Par'a konuşan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Amerika gibi bütün farklı dinleri ve etnik grupları bir arada bir kapta eriten bir millet olarak bilinen bir ülkede, bu kararın alınması son derece rencide edicidir. Doğru değildir" ifadesini kullandı.

Kurtulmuş'un sözleri şöyle: “Bunu kabul etmek mümkün değil. Maalesef bu kararın arkasında son zamanlarda özellikle Batı dünyasında artan İslamofobiyanın, göçmen karşıtlığının, yabancı düşmanlığının çok büyük payı olduğunu düşünüyorum. Amerika gibi bütün farklı dinleri ve etnik grupları bir arada bir kapta eriten bir millet olarak bilinen bir ülkede, bu kararın alınması son derece rencide edicidir. Doğru değildir. Gerçekten de insanlar arasında ayrımcılık oluşturan bir karardır. Bu kararı düzelteceklerini ümit ediyorum.

Her ülkenin vatandaşları arasında iyi insanlar olabileceği gibi, yasadışı insanlar da olabilir. Dolayısıyla demokratik devletlerin ve uluslararası camianın yapması gereken bu yasadışı veya terörle ilgili insanlar için bir network oluşturmak ve bunlarla mücadelede uluslararası koalisyonu güçlendirmektir. ABD ve diğer bütün Batı devletlerinin yapması gereken budur. Maalesef şu an birbiriyle paralel çalışan iki karanlık oda var. Biri İslamofobi ve yabancı düşmanlığı, diğeri İslam'ın aziz yüzünü kullanarak yeryüzünü kana bulayan DEAŞ benzeri terör örgütleri ve onların arkasındaki akıllar. Bunlar aynı amaca hizmet ediyor. İkisi de 1 milyar 700 milyon Müslüman'ın hayatını zehir ediyor. Buna karşı uyanık olmak lazım.” (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net