Trump, Adalet Bakanı Vekili Yates'i görevden aldı

Trump, Adalet Bakanı Vekili Yates'i görevden aldı

ABD Başkanı Donald Trump, 'Müslüman yasağı' kararnamesini uygulamayacağını açıklayan Adalet Bakanı Vekili Sally Yates'i kovdu.

ABD Başkanı Donald Trump, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan 7 ülkenin vatandaşlarına ülkeyi girişi yasaklayan kararnameyi uygulamayacağını açıklayan Adalet Bakanı Vekili Sally Yates'i kovdu.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Trump'ın, Adalet Bakanlığına vekalet eden Yates'i kovduğu bildirilerek, "Adalet Bakanı Vekili Sally Yates Birleşik Devletler vatandaşlarını korumaya yönelik tasarlanmış yasal bir kararnameyi uygulamayı reddederek Adalet Bakanlığına ihanet etmiştir. Bu kararnamenin yasallığı Adalet Bakanlığı Hukuk Müşavirliği tarafından onaylanmıştır" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Yates'i eski Başkan Barack Obama'nın atadığı ve sınırlar ile yasa dışı göçmenlik konularında zayıf olduğu öne sürüldü.
Yates'in yerine Virginia Doğu Bölge Savcısı Dana Boente'nin atandığı ifade edildi.

Sputnik'in haberine göre Beyaz Saray, Trump'ın Adalet Bakanı adayı Senatör Jeff Sessions'ın bakanlığının onaylanmasının Demokrat senatörler tarafından 'siyasi nedenlerle haksız bir şekilde bekletildiğini' savundu.

Açıklamada değerlendirmesine yer verilen Boente de "Senatör Sessions onaylanana kadar Başkan Trump'ın kabinesinde görev almaktan onur duyarım. Halkımız ve ulusumuzun korunduğunu temin etmek için ülkemizin yasalarını savunacak ve uygulayacağım" ifadelerini kullandı.

Görevden alınan Yates, bir mektupla Adalet Bakanlığı avukatlarına Trump'ın cuma günü imzaladığı vize yasağı kararını mahkemelerde savunmamaları talimatını vermişti. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net