Özge Kandemir’i öldüren şoför hakim karşısına çıkıyor

Özge Kandemir’i öldüren şoför hakim karşısına çıkıyor

Geçtiğimiz yıl Özge Kandemir’i ezerek ölümüne sebep olan kamyon şoförü bugün hakim karşısına çıkıyor. Aile şoförün tutuklu yargılanmasını istiyor.

Tamer Arda ERŞİN
Ankara

İstanbul’da hafriyat kamyonun ezerek öldürdüğü Özge Kandemir davasının ilk duruşması bugün görülecek. Duruşma öncesi değerlendirmede bulunan Kandemir Ailesi Avukatı  Hüseyin Yılmaz, şoförün yasaklı bölgeye bile bile girerek Özge Kandemir’in ölümüne yol açtığını, sanığın tutuklu yargılanması  ve sanığa verilecek cezanın arttırılması gerektiği söyledi.

7 Ekim 2016 tarihinde meydana gelen olayla ilgili açılan, sanığın tutuksuz yargılandığı davanın ilk duruşması bugün saat 11’de görülecek. Duruşma öncesinde dava hakkında Evrensel’e konuşan Kandemir Ailesi Avukatı Hüseyin Yılmaz, sanığın tutuklu yargılanması gerektiğine dikkat çekerek, “Basından takip edileceği üzere benzer trafik kazalarında taraflardan birinin tanınmış biri olup olmamasına göre tutukluluk durumuna ilişkin değişik kararlar veriliyor olması kamu vicdanını olumsuz etkilemektedir. Bu olayda iki kez itiraz etmemize rağmen sanık bir gün dahi tutuklanmamıştır” dedi.

GÖZ GÖRE GÖRE ÖLDÜRDÜ

Sanık şoförün bile bile ölüme neden olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma suçundan dolayı dava açılmıştır. Söz konusu cezanın miktarına baktığımızda 2 yıldan 15 yıla kadar ceza verilebileceği öngörülmüştür. Olayımızda alt sınırdan uzaklaşmayı gerektirecek birçok sebep bulunmaktadır. Mesela Kadıköy ilçesinin tamamı UKOME (Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü) kararıyla kamyon girişine yasak olan bir bölgedir. Bu sebeple yasak olan bölgeye bile bile giren sanık sadece taksirli davranmıştır denmemelidir. Bize göre sanık bilinçli taksirle hareket etmiştir” diye konuştu.

Avukat Yılmaz, sanığın cezasını artıracak unsurları şöyle sıraladı: “Sanık Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin birçok maddesini ihlal etmiştir. Bunları ihlal eden sanığın alt sınırın üzerinde bir ceza alacağını umuyoruz. Bu gibi durumlarda sanığın üst sınıra yakın bir ceza alması halinde adaletin tesis edilebileceğini düşünüyoruz.”

Avukat Yılmaz, bu tip kazaların çok yaşandığını ifade ederek, kaza mağdurlarına da öneride bulundu: “Kazaya sebebiyet veren sanık ile aracın trafik sigortasını düzenleyen sigorta şirketine karşı maddi ve manevi tazminat davası tarafımızca açılmıştır. Bu tip kazalarda ölenlerin yakınlarına acılarının tam karşılığı olmasa da mutlaka bir avukat aracılığı ile tazminat haklarının yasal yollardan aranmasını öneriyoruz.”

NE OLMUŞTU?

7 EKİM 2016 tarihinde Özge Kandemir ve arkadaşı Büşra Özsayın, Kadıköy Cafer Ağa Mahallesi Mühürdar Sokak ile Tuğlacı Emin Bey Sokağı arasında yaya olarak seyir ederken, sola doğru dönüş yapmaya çalışan bir kamyonun kasası Kandemir’in çantasına takılmış, Kandemir’i tekerlerin altına doğru sürüklemişti. Kamyon şoförü etrafta bulunanların müdahalesi ile durdurulurken, bu sefer de Kandemir’in üzerinden aracı çekmek için hareket eden şoför, Kandemir’i ikinci kez ezerek hayatını kaybetmesine sebep olmuş, Büşra Özsayın’a da çarparak yaralamıştı. Bir kişinin ölümüne bir kişinin de yaralanmasına neden olan kamyon şoförü hakkında taksirle ölüme sebebiyet verme ve yaralama suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle İstanbul Anadolu Adliyesi 9. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılmıştı.

www.evrensel.net
ETİKETLER Özge Kandemir