Silikon Vadisi’nden Donald Trump’a tepki

Silikon Vadisi’nden Donald Trump’a tepki

ABD Başkanı Donald Trump’ın 7 ülke vatandaşlarına getirdiği vize yasağı Silikon Vadisi’nin büyük şirketlerinden tepki yağdı.

İran, Irak, Libya, Somali, Sudan, Suriye ve Yemen ülkelerinin vatandaşlarının Amerika’ya girmemesi ile ilgili bir kararnameye imza atan ABD Başkanı Donald Trump’a Silikon Vadisi’nden tepki geldi. Kimi CEO kişisel sosyal medya hesabından görüşünü aktarırken kimisi de basın açıklaması gerçekleştirdi. Stuff’ta yer alan habere göre, Salesforce’tan Vala Afshar, attığı tweet’le Amerika’daki teknoloji şirketlerinin kurucularının ilk ya da ikinci jenerasyon göçmen olduklarını belirterek durumu özetledi.

TRUMP’IN TUTUMUNU DEKTEKLEMİYORUZ

Apple’ın CEO’su Tim Cook ekibine mail göndererek Apple’ın Trump’ın bu tutumunu desteklemediğini belirtti. Microsoft’un CEO’su Satya Nadella da ‘göçmen bir CEO’ olarak bu tutumu desteklemediklerine dair açıklamada bulundu.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Facebook hesabında büyük babalarının Almanya, Avusturya ve Polonya’dan geldiğini, eşi Priscilla’nın ailesinin ise Çin ve Vietnam’dan geldiğini belirtti ve bundan gurur duyulması gerektiğini de ekledi.

Twitter CEO’su Jack Dorsey ise Internet Association hesabından atılan açıklamalı tweet’i paylaştı. Bunun yanında Twitter’ın kendi hesabından da “Twitter’ın her inançtan göçmen tarafından kurulduğu” belirtildi.

GÖÇMENLERE ÜCRETSİZ KONAKLAMA

Airbnb CEO’su Brian Chesky, göçmenlere ücretsiz konaklama sunacaklarını belirtti.

Uber CEO’su Travis Kalanick de ekibin tamamına mail atarak bu durumun karşısında olduklarını belirtti.

Bu isimlerin dışında Reddit, eBay’in CEO’su Devin Wenig, Netflix CEO’su Reed Hasting, Tesla CEO’su Elon Musk da Twitter hesaplarından açıklama yaparak bu durumu desteklemediklerini belirtti. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 31 Ocak 2017 02:18
www.evrensel.net
ETİKETLER Silikon VadisiTrump