Husiler, Suudi koalisyonuna ait gemiyi vurdu

Husiler, Suudi koalisyonuna ait gemiyi vurdu

Husiler akşam saatlerinde Yemen açıklarında bulunan Suudi Arabistan’a ait bir savaş gemisini füzeyle vurdu.

Al-Masdar’ın haberine göre Husiler, bu akşam saatlerinde Suudi Arabistan’a ait bir savaş gemisini daha vurdu.

Husilere yakın kaynakların verdiği bilgilere göre, Suudi Arabistan’a ait Al Maddina tipi bir fırkayteyn bu akşam saatlerine doğru Yemen açıklarında vuruldu.Husiler, geminin güdümlü füze ile vurulduğunu ve battığını iddia etti.

Resmi haber ajansı SPA'da yer alan habere göre ise Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri komutanlığının açıklamasında, Kızıldeniz'de devriye görevi yapan Suudi Arabistan Deniz Kuvvetleri'ne ait bir fırkateyne Hudeyde Limanı'nın batısında intihar saldırısı düzenlendiği kaydedildi. Açıklamada, olayda 2 askerin hayatını kaybettiği, 3 askerin yaralandığı belirtildi.

İntihar saldırısının Husiler tarafından 3 bot ile düzenlendiği, botlardan birinin fırkateynin arka tarafında yangına neden olduğu, müdahale edilerek yangının büyümeden söndürüldüğü ifade edildi. 

İntihar saldırısı sonrası denizde operasyon başlatıldığı belirtilen açıklamada, Husilerin, Hudeyde Limanı'nı operasyon merkezi olarak kullanmaya devam ettikleri kaydedildi.

HUSİLER KİMDİR

Husiler Yemen ve çevresinde faaliyet gösteren ve adını kurucusu Hüseyin Bedreddin el Husi'den alan Zeydi bir örgüttür. 2004 yılından bu yana İran'dan mali ve askeri destek aldıkları iddia edilmektedir. Grubun bayrağında "Allah Büyüktür, İsrail'e ölüm, Amerika'ya ölüm, Siyonizme Lanet, İslam'a Zafer" sloganı yer alır. The Economist'e göre örgütün 7 bin ila 30 bin arasında silahlı militanı, 450 bin kadar sivil destekçisi vardır.

Son Düzenlenme Tarihi: 31 Ocak 2017 04:18
www.evrensel.net