‘Hayır'lı danslar topluluğu

‘Hayır'lı danslar topluluğu

Başkanlık sistemini öngören anayasa değişikliği referandumuna ilişkin sosyal medyada 'Hayır'lı danslar kampanyası başlatıldı.

Başkanlık anayasasının meclisten geçmesiyle beraber ‘hayır’ kampanyaları da yoğunlaşmaya başladı. Birçok yerde gerçekleştirilen kampanyaların en neşeli ve ilginçlerinden birini ise dansçılar yapıyor. Facebook'da ‘HAYIR'lı Danslar’ adlı sayfa üzerinden yürütülmeye başlanan kampanya aradan bir hafta geçmeden bini aşkın kişiye ulaştı.

“Referandumda laiklik ve siyasal İslam arasında bir tercih yapılacak. Bu topraklara eşli dansı armağan eden ne siyasal İslamcılar ne de ılımlı İslamcılardır. Dansın soyadıdır laiklik. Eğer laiklik varsa dans vardır” diyen dansçılar; bütün dansçıları ve dans severleri dansı ve müziği ‘Hayır’ kampanyalarının vazgeçilmezi yapmaya çağırdı.

“Senin dansın artık bu ülkenin politikasına bağlı” diyen dansçıların dans ve müzik eşliğinde çektikleri ‘Hayır’ videolarının etkisi ise büyüyor. Türkiye'nin birçok yerinde dans eğitmenliği yapan insanların paylaşımlarının ardından şimdi dünyaca ünlü Porto Rico'lu latin müzik grubu Toke De Keda'nın solisti ve kurucusu Eddie Blazquez kampanyaya katıldı.

Eddie Blazquez çektiği bir video ile “Türkiye'deki herkesi dışarıya çıkıp gelecek seçimlerde ‘Hayır’ oyu kullanmaya çağırıyorum” dedi. Herkesin ‘Hayır’ diyerek sanatın yok olmasına karşı durması için çağrıda bulunan Blazquez, iktidara ise “Lütfen sanatın hiçbir türlüsünü yasaklanmayın” diye seslendi. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net