Rojda Şekersöz’e İsveç’ten ödül

Rojda Şekersöz’e İsveç’ten ödül

İsveç Kiliseler Birliği, Göteborg Film Festivali dolayısıyla verdiği Film Ödülü’ne bu yıl Yönetmen Rojda Şekersöz’ü layık gördü.

Murat KUSEYRİ
Stockholm

İsveç Kiliseler Birliği, her yıl Göteborg Film Festivali dolayısıyla verdiği Film Ödülü’ne bu yıl ‘Dröm Vidare’ (Hayal Etmeyi Sürdür) Filminin Yönetmeni Rojda Şekersöz’ü layık gördü. 50 bin kron tutarındaki ödül, filmin Göteborg Film Festivali’ndeki prömiyerinden önce düzenlenen bir törenle Piskopos Carlonine Krook tarafından Şekersöz’e takdim edildi. 

Din insanları, gazeteciler ve televizyon yapımcılarından oluşan juri heyeti, Şekersöz’e ödülü veriş gerekçesinde “Hayal Etmeyi Sürdür filmi bir genç kadının kimliğini bulma mücadele ve inancını güvenilir bir biçimde betimliyor. Yönetmen Rojda Şekersöz’ün ilk uzun metrajlı filmi iyide ve kötüde dostluk ilişkilerini ve yeni bir yaşam kurmanın asla geç olmadığını saygı uyandırıcı bir biçimde anlatıyor” deniliyor. 

Juri Heyetinin Başkanı Papaz Mikael Ringlander de, film için, “Karanlığı ışığın aydınlatacağı, bir insanın kendisi ve başkaları için asla mücadeleden vazgeçmemesi mesajını veren bir anlatım” değerlendirmesini yaptı. 

BÜYÜK ÖDÜLÜ ALMAK İÇİN YARIŞACAK 

Geçtiğimiz cuma günü perdelerini izleyicilere açan 40. Göteborg Film Festivali’nde, Şekersöz’ün “Dröm Vidare” filmi festivalin en büyük ödülü olan ‘Dragon Award Best Nordic Film’e aday gösterildi. 8 filmin aday gösterildiği festivalde Şekersöz’le ‘Sami Kanı’ Filminin Yönetmeni Amanda Kernell ve ‘Tom Of Finland’ Filminin Yönetmeni Dome Karukovski arasında geçeceği yorumları yapılıyor. 

Çekimleri Stockholm ve İsveç’in en kuzeyinde yer alan Luleå ilinde yapılan “Dröm Vidare” filmi varoşlarda yaşayan ve dışlanan genç göçmen kadınların sorunlarını ve karşı karşıya kaldıkları güçlükleri beyaz perdeye yansıtıyor. Gençlere hayallerini gerçekleştirmeleri ve sorunları aşmaları için direnmeleri ve mücadele etmeleri gerektiği mesajını veriyor. Film, cezaevinden çıktıktan sonra yeni bir yaşam kurma mücadelesini veren Mirja adındaki genç bir kadının beklentilerini, hayallerini, kriminaliteden kurtulmak ve yeni bir yaşam kurmak için verdiği mücadelenin etrafında kurgulanmış. 

Ana teması “Tanrılar ve İnsanlar” ile “Sami Ülkesi” olan 40. Göteborg Film Festivali’nde bu yıl, 84 ülkeden 457 film gösterilecek. Samilerin gelenek, kültür ve karşı karşıya kaldıkları ayrımcılık ve ırkçılığı konu alan on civarında uzun metrajlı ve belgesel film de izleyicilerle buluşacak. 

www.evrensel.net