30 Ocak 2017 16:24

Anayasa değişikliği cuma günü Erdoğan’ın onayına sunulacak

Başkanlık sistemini öngören anayasa değişikliği paketinin  3 Şubat Cuma günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayına sunulması bekleniyor.

Paylaş

ANKA’nın haberine göre; anayasa değişikliği takvime takıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “anayasa değişikliği gelir gelmez onaylarım” açıklamasının ardından Meclis Başkanlığı referandum takvimini dikkate alarak paketi bekletiyor. Bunun nedeni ise şöyle:

Anayasa değişikliği 3 Şubat’tan önce Cumhurbaşkanı’na sunulur ve Erdoğan’da hemen onaylarsa referandum süreci başlıyor. Ve o tarihte 26 Mart’a denk geliyor. Ancak, referandumun 9 Nisan’da olabilmesi için anayasa değişikliğini,  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 3-4 Şubat’ta onaylaması gerekiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da hemen onaylarım sözüne karşılık Meclis Başkanlığı paketi bekletiyor.

Edinilen bilgilere göre; anayasa değişikliği 3 Şubat Cuma günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayına sunulacak. Erdoğan’ın da değişikliği 4 Şubat Cumartesi günü onaylaması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın paketi onaylaması ile aynı gün Resmi Gazete’de yayımlanacak. Aynı gün ise 60 günlük referandum süreci başlayacak. Bu süre ise 5 Nisan gibi bitiyor. İzleyen Pazar günü ise 9 Nisan’a denk geliyor. Referandumun 9 Nisan’da yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor. (ANKA)
 

ÖNCEKİ HABER

Dinar Cezaevi'nde işkence iddiası

SONRAKİ HABER

Lüleburgaz'da işçi servisleri çarpıştı: 17 işçi yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa