30 Ocak 2017 16:17

Revize edildi yine de güven çıkmadı

TÜİK, revize edilen ekonomik güven endeksi verilerini açıkladı. Revize edilen endeks Ocak ayında yüzde 3.9 azalarak 89.2’den 85.7’ye düştü.

Paylaş

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen ekonomik güven endeksini açıkladı. TÜİK verilerine göre ekonomik güven endeksi Ocak ayında yüzde 3.9 oranında azalarak 89.2’den 85.7’e düştü. Ekonomik güven endeksindeki düşüş, hizmet sektörü, imalat sanayi, inşaat sektörü ve perakende sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

Ocak ayında hizmet sektörü güven endeksi 87.5 değerine, imalat sanayi güven endeksi 100.5 değerine, inşaat sektörü güven endeksi 74.8 değerine ve perakende ticaret sektörü güven endeksi 95.9 değerine geriledi. Tüketici güven endeksi ise Ocak ayında 66.9 değerine yükseldi.

Ekonomik güven endeksi, tüketici ve üreticilerin genel ekonomik durumuna ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetliyor. Endeksin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösteriyor. (EKONOMİ SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

GMİS Genel Sekreteri Uludağ'dan AKP'li vekile sert mesajlar

SONRAKİ HABER

Fatih Polat: ABD-Türkiye müzakerelerinde kim ne kazandı?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa