Zonguldak Kömürsporlu taraftarların stat protestosu

Zonguldak Kömürsporlu taraftarların stat protestosu

Zonguldak Kömürspor taraftarları, stat sözünün tutulmaması üzerine Rıdvan Dilmen'in 'Evet'inden esinlenerek sosyal medya eylemi yaptı.

Spor Toto 2’nci Lig’de mücadele eden Zonguldak Kömürspor taraftarları, 1948’de yapılan stadın yenilenmesi çağrılarına olumsuz yanıt veren iktidar milletvekillerini, sosyal medyada başlattıkları, ‘Zonguldak’a stat istemiyoruz. Sayın vekiller siz de var mısınız?’ kampanyası ile protesto etti.

Zonguldak Kömürspor’un 1948'den bu yana maçlarını oynadığı Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ait 9 bin 500 kişilik Kemal Köksal Stadı’nın 1500 kişilik kapalı tribünü, 3 bin kişilik tribün yapılmak üzere Temmuz 2015'te yıkıldı. Bu sürede 3’üncü ligden 2’nci lige çıkan Zonguldak Kömürspor, tribün inşaatı bitmeyince maçlarını Devrek İlçe Stadı’nda oynamaya başladı. Taraftarların değişik platformlarda dile getirdiği yeni stat talebine iktidar olumsuz cevap verdi. AKP Milletvekili Hüseyin Özbakır, geçen 15 Aralık’ta yerel bir gazeteye verdiği röportajda, tribün inşaatının devam ettiğini, büyük bir stadı Zonguldak’ın kaldırmayacağını söyledi.
Zonguldak Kömürspor taraftarları, iktidar milletvekillerinin yaklaşımını sosyal medyada başlattıkları kampanya ile protesto etti.

Zonguldak Kömürspor tribün lideri Kanat Tan’ın Facebook hesabında paylaştığı, ‘Yüz bin kere söyledik. Zonguldak’a stat istemiyoruz. Sayın vekiller sizde var mısınız?’ yazılı video 3 günde çığ gibi büyüdü. Taraftarlarlar, ‘Zonguldak’a biz de stat istemiyoruz’ içerikli videolarını sosyal medya hesaplarında paylaştı. Yurt dışında yaşayan taraftarlar bile sosyal medyada milletvekillerini protesto amacıyla yapılan paylaşıma destek verdi.

'İŞÇİ MİLLİ TAKIMI DİYORUZ AMA...'

Kanat Tan, milletvekillerinin seçim zamanı stat sözü vermelerine rağmen stadın yapılmaması üzerine video ile sitemini dile getirmek istediğini söyledi. Çağrısının destek gördüğünü anlatan Tan, şöyle konuştu: “Zonguldaklıyız hepimiz, işçi çocuklarıyız. Zonguldak’a hiç yatırım olmuyor. İlk kurulan vilayet. ‘İşçi milli takımı’ diyoruz ama insanlar hep sömürülüyor. Seçim zamanı siyasetçiler söz veriyor ama yerine getirmiyorlar. Çok sahipsiz kaldık. Bizim tek istediğimiz de bir stattı. Onu da yapmadılar. Bu protestomuz da çığ gibi büyüdü. AK Parti’nin ‘Evet’ kampanyasından esinlenerek yaptığım bu paylaşım üzerine Amerika’dan bile mesaj aldım. Biz bu kadar büyüyeceğini tahmin etmedik. Kimseyi kırmadan böyle tepkimizi göstermek istedik. Gelen videolara, mesajlara yetişemiyorum.” (Zonguldak/DHA)

www.evrensel.net