Gambiya'ya eklenen 'İslam Cumhuriyeti' ifadesi çıkarıldı

Gambiya'ya eklenen 'İslam Cumhuriyeti' ifadesi çıkarıldı

Darbeyle iktidara gelen selefini seçimlerle deviren Gambiya Devlet Başkanı, ülkenin adından ‘İslam Cumhuriyeti’ ifadesini kaldırdı.

Devlet başkanlığı seçimlerinin ardından başlayan ve tüm dünyanın ilgisini çeken çalkantılı siyasi süreci geride bırakan Gambiya, bu kez de isim değişikliği ile gündemde.

Sputnik'in haberine göre Gambiya Devlet Başkanı Adama Barrow, seçimleri kaybettikten sonra koltuğu devretmemek için OHAL ilan eden ancak askeri müdahale uyarısının ardından çekilen Yahya Jammeh’nin mirası olan ‘Gambiya İslam Cumhuriyeti’ adını değiştirme kararı aldı.

Barrow, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan Gambiya’da Hristiyan ve animistlerin (Afrika ülkelerinde yaygın olarak benimsenen ve doğada insan ruhuna benzer ruhlar bulunduğunu kabul eden inanç) de yaşadığına dikkat çekti ve ülkesinin adının Gambiya Cumhuriyeti olacağını duyurdu.

Jammeh, 2015’te ülkesinin bir İslam devleti olduğunu “Gambiya'nın kaderi, Yüce Allah’ın ellerindedir. Bugünden itibaren Gambiya bir İslam devletidir. Vatandaşlarımızın haklarına saygı duyan bir İslam devleti olacağız” sözleriyle duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net