İGC Başkanı Misket Dikmen: Referandumda çok çalışmalıyız

İGC Başkanı Misket Dikmen: Referandumda çok çalışmalıyız

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen referandum öncesi açıklamalarda bulundu.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen, referandumda “hayır”ın önemini anlatmak için kapı kapı dolaşılmasının önemine dikkat çekerek, “Artık yurtseverler birbirine yakınmaktan vazgeçmelidir” dedi.

İzmir Kadın Kuruluşları Birliği'nin aylık buluşmalarının konuğu olan İGC Başkanı Misket Dikmen, referandum sürecini ve basın sektöründeki son durumu katılımcılara anlattı.

Referandumun Türkiye için çok kritik bir eşik olduğunu, bunun için herkese gerçekleri anlatmak gerektiğini belirten Dikmen, “Hayır diyen her yurttaşımız bir kişiyi ikna etmelidir. Şu anda Türkiye'de OHAL var. Basında birçok baskı ve sorunla karşı karşıyayız. Zaten zor yıllar yaşayan Türk basını OHAL sürecinde de işlevini yerine getirmekte çok zorlanıyor. Neredeyse tek dilli bir basına dönüştük. Bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar bağımsız basın organı kaldı. Dört koldan kuşatılmış durumdayız” dedi.

Dünyada toplam tutuklu gazetecilerin yarısının Türkiye'de olduğuna dikkat çeken Dikmen, “Her şeye rağmen umutsuzluğa kapılmaya hakkımız yok. Bu iş daha da sertleşecek. Kadınlar bu gidişi değiştirmede başat rol oynayacak. Bugünden itibaren çok daha fazla çalışmalıyız. Seçilmiş bilgiyle yaratılmak istenilen algıyı değiştirmeli ve halka gerçek bilgileri anlatacak yolları bulmalıyız” dedi.

DEĞİŞİKLİK HİÇBİR DERDE DEVA OLMAYACAK

Eski CHP İzmir Milletvekili Türkan Miçooğulları da, referandumda oylanacak anayasa değişikliğinin Türkiye'nin hiçbir derdine deva olmayacağını söyleyerek, “Halka doğruları anlatmak için hep birlikte çalışmalıyız” diye konuştu. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net