ABD’den Meksika lideri Nieto'ya yeni davet 

ABD’den Meksika lideri Nieto'ya yeni davet 

Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto ‘duvar gerilimi’ nedeniyle gitmediği ABD’den yeni bir diplomatik davet aldı.

Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto, ülkesiyle arasında duvar geriliminin yaşanması nedeniyle gitmeyeceğini açıkladığı ABD'den yeni bir diplomatik davet aldı. New Mexico eyaletinin Demokrat yöneticileri Nieto'yu eyaletin Temsilciler Meclisi Salonu'nda konuşma yapmak üzere davet etti.

Sputnik’in haberine göre, ABD'de yoğun bir Hispanik nüfusun yaşadığı New Mexico eyaletinden yöneticiler, Meksika sınırına duvar örüp parasını Meksika'dan alacağını açıklayan ABD Başkanı Donald Trump ile bu plan nedeniyle görüşmeyi reddeden Meksika Devlet Başkanı Nieto'yu ülkeye davet etti.

New Mexico eyaletindeki Albuquerque kentinin Demokrat Parti Temsilcisi Javier Martinez, Mesilla Park kenti temsilcisi Bill McCamley ve Las Cruces kenti temsilcisi Angelica Rubio, ortaklaşa yazdıkları mektupta Nieto'nun şu anki yasama döneminde Temsilciler Meclisi Salonu'nda konuşma yapmasını talep etti.

El Paso yerlisi olan ve çocukluğunun bir kısmını Meksika'nın Ciudad Juarez kentinde geçiren Martinez,  Trump'ın duvarın parasını Meksika'ya ödetmekteki ısrarının New Mexico eyaleti ile Meksika arasında yüzyıllardır  süren ekonomik ve kültürel ilişkileri tehdit ettiğini belirtti

Martinez "Trump'ın Meksika Devlet Başkanı hakkındaki açıklamalarına bakın. Sınıra çok pahalı olan duvarı inşa etmektaki tutumu ve bunun parasını ithal edilen mallardan yüzde 20 gümrük vergisi alarak çıkarmayı önermesi. Bu açıklama ve eylemler New Mexico eyaletine sadece zarar veriyor" dedi.

Nieto'nun ise yeni daveti kabul edip etmeyeceği belirsiz.

Trump'ın Meksika sınırına duvar örülmesi projesini hayata geçirmek için gerekli kararnameyi imzalamasının ardından 25 milyar doları bulabileceği belirtilen duvarın kim tarafından ödeneceği tartışmaları başlamıştı.

Meksika, geçen hafta, Trump'ın, iki ülke sınırına örmeyi planladığı duvarın maliyetini, Meksika'dan ithal edilen mallara yüzde 20 vergi koyarak finanse etme planına tepki göstermişti.

Nieto, duvarın masraflarını ödemeyeceğini vurgulamış, Trump da ay sonu Nieto ile yapacağı toplantıyı iptal edebileceği duyurmuştu. Bu gelişmenin ardından  Nieto, "ABD'ye gitmiyorum" açıklaması yapmıştı. (DIŞ HABERLER)
 

www.evrensel.net