Tüketicilerden 'hesap işletim ücreti' tepkisi

Tüketicilerden 'hesap işletim ücreti' tepkisi

Bursa Tüketiler Derneği’nin bankalar arası hesap işletim ücreti için açtığı dava lehe sonuçlandı. Ancak bankalar ücret kesintisini sürdürüyor.

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, bankalar tarafından 'Hesap işletim ücreti' adı altında alınan parayla ilgili açılan davada, Danıştay’ın tüketici derneğini haklı bulduğunu belirterek, buna rağmen bankaların bu ücreti aldıklarını söyledi. Yılmaz, hesap işletim ücreti alınan tüketicilerin hakem heyetine başvurmalarını istedi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından 3 Ekim 2014 tarihinde yayınlanan karar ile bankalar, müşterilerinden 'Hesap işletim ücreti' alabiliyor. Bu ücretin alınmaması ve kararın iptal olması adına bir tüketici derneği Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nda dava açtı. İdari kurul, tüketici derneğini haklı buldu.

Bu karara rağmen bazı bankaların ‘Hesap kesim ücreti’ aldıklarını belirten Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, vatandaşların paralarını geri alabilmesi için hakem heyetine başvurmalarını istedi. (DHA)

www.evrensel.net