Erdek’te 20 bin zeytin ağacı kardan zarar gördü

Erdek’te 20 bin zeytin ağacı kardan zarar gördü

Balıkesir'in Erdek ilçesinde devam eden kar yağışı ve soğuk hava koşulları nedeniyle pek çok zeytin ağacı büyük zarar gördü

Balıkesir'in Erdek ilçesinde, 2 haftadan bu yana aralıkla devam eden kar yağışı zeytin ağaçlarına büyük zarar verdi. Karın oluşturduğu yükle 20 bine yakın zeytin ağacının dalları kırıldı. 

Erdek Ziraat Odası Başkanı Haluk Özgör, kar yağışının etkili olduğu ilçede, zeytinliklerdeki durumu değerlendirmek üzere bölgede incelemelerde bulundu. Ziraat Odası Başkanı Özgör, Erdek'te son 25 yılın en şiddetli kar yağışı ve soğuğunun yaşandığını belirterek; Tatlısu, Şahinburgaz, Kestel, Ballıpınar, Ormanlı, Turan ve Doğanlar mahallelerinde kar yağışları yüzünden 20 bin zeytin ağacının zarar gördüğünü söyledi. 

Hasar tespiti yaptıkları mahallelerde toplam 199 bin 254 adet zeytin ağacı bulunduğunu kaydeden Özgör, "Bazı bölgelerde yüzde 30'a varan zarar görülmekle birlikte zeytin ağaçlarının yüzde 10'u zarar gördü. Bu mahallelerin afet bölgesi ilan edilmesi için girişimlerde bulunacağız" dedi. (DHA)

www.evrensel.net