Kalp krizi daha çok kadınları öldürüyor

Kalp krizi daha çok kadınları öldürüyor

Yapılan araştırmalara göre, kadınlarda ölüme neden olan sağlık sorunları arasında ilk sırada kalp krizi yer alıyor.

Sağlık sorunları kadınlar ve erkeklerde aynı şekilde seyretmeyebiliyor. Buna verilebilecek en iyi örnek ise kalp-damar hastalıkları. Kadınlarda ölüme neden olan sağlık sorunları arasında ilk sırada kalp krizi yer alıyor. Öyle ki; kalp krizi sonrası ölüm oranı erkeklerde yüzde 36 iken, kadınlarda yüzde 47 seviyelerinde. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Nalan Karadağ, Türkiye’nin kadınlarda kalp krizi nedeniyle ölüm oranı açısından Avrupa birincisi olduğunun altını çizerek buna neden olan etmenleri açıkladı:

  1. Kadın kalbinin erkek kalbinden farkı
  2. Kalp boyutları daha küçük olur,
  3. Hormonal olarak östrojen ve progesteron baskın olur,
  4. Adet döngüsü, kan pıhtılaşmasında ve elektrokardiyografi (EKG) bulgularında değişikliklere yol açar,
  5. Kalbin atım hacmi yüzde 10 daha azdır,
  6. Nabız sayısı daha yüksektir, 
  7. Damar yapısı daha incedir, kalp damarlarındaki darlıklarsa daha uzundur.

HANGİ BELİRTİLER KALP KRİZİNE İŞARET EDİYOR?

Kadınlarda kalp krizi; nefes darlığı, aşırı yorgunluk, çene veya dişlerde ağrı, kollarda ağırlık hissi ve haftalar öncesinden başlayan hazımsızlık gibi belirtiler veriyor. Ani bastıran yorgunluk, nefes darlığı, göğüs üzerinde baskı hissi, mide ağrısı, boyun, sırt, çene, sağ kol ve sağ omuzda ağrı, ani soğuk ter boşalması gibi belirtiler görüldüğünde vakit kaybetmeden doktora başvurmak, elektrokardiyografi çektirmek hayati önem taşıyor.

KADINLARDA KALP KRİZİ NASIL GELİŞİYOR?

Kadınların damar yapısı erkeklerden daha ince. Damar kireçlenmesi kısa bölgelerde tüm damar boyunu tutuyor, darlık oranı daha az izleniyor. Bu nedenle tıkayıcı darlık oranı kadınlarda daha az görülüyor. Kadınlarda kalp krizinin kökeni kalp damarlarında damar kireçlenmesi sonucu tıkanma değil; spazm veya yırtılma şeklinde gelişiyor. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net