İngiltere ‘Türkiye pazarı’nı güvenceye aldı

İngiltere ‘Türkiye pazarı’nı güvenceye aldı

AB ile yolları ayırmaya hazırlanan İngiltere ‘pazarını’ sağlama alma turlarına çıktı. Türkiye, İngiltere’nin silah pazarında 6’ncı ülke.

Orhan DİL
Londra

Türkiye'ye gelerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım ile görüşen İngiltere Başbakanı Theresa May,  Türk savaş uçağı yapımı için anlaşma imzalandı. Öte yandan AKP Hükümeti, dünya silah ticareti sıralamasında dünya ikincisi olan İngiltere’nin zaten önde gelen müşterilerinden biri. 

İngiltere’de Uluslararası Ticaret Dairesi’nin yayınladığı rapora göre İngiltere’den en çok silah satın alan ülkeler sıralamasında daha önce 17. olan Türkiye, özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında 6’ıncı sıraya yükseldi.  Türkiye, sadece Ağustos ve Eylül aylarında İngiltere’den yaklaşık 59 milyon sterlinlik silah satın alındı. Çelik yelek, kask ve zırhlı koruyucular ağırlığı teşkil ederken;  uçak, helikopter, insansız hava araçı ve aksamı ile bomba, mühimmat ve savunma çihazlar için de yaklaşık 12.5 milyon sterlin harçanmış.

7 YILDA 865 MİLYON STERLİN

İktidardaki Muhafazakar Parti hükümeti, İngiltere’nin en önemli endüstrilerinden biri olan silah sanayisinin pazarını artırmak için ‘öncelikli pazar’ olarak belirlediği 35 ülke arasına Türkiye’yi de aldı. Silah satışı alanındaki hakimiyetini giderek artıran İngiltere 2010 yılından bu yana Türkiye’ye 865 milyon sterlin değerinde silah sattı.

Dünyanın en baskıcı ve gerici iktidarlarına silah satmada bir sakınca görmeyen İngiltere’den en çok silah satın alan ülke Suudi Arabistan. 

Birleşik Arap Emirlikleri, ABD’nin ardından İngiltere’den en çok silah satın alan üçüncü ülke konumunda. Silah ticareti yaptığı baskıcı rejimleri, 10 Downing Street’te bulunan konutunda ağırlayarak diktatörlere meşruiyet kazandıran Muhafazakar hükümet, desteğini başbakanlık ve dışişleri bakanlığı düzeyinde gerçekleştiridiği ziyaretlerle de devam ettiriyor.
Londra Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sert eleştiriler yönelten şimdiki Dışişleri Bakanı Boris Johnson, bakan sıfatı ile geçtiğimiz Eylül ayında yaptığı ziyaret esnasında, İngiltere ile Türkiye arasında devasa bir serbest ticaret anlaşması için büyük çaba harcadı. ‘Öncelikli pazar’ olarak belirlenen Türkiye’ye bir ziyaret de Ocak ayının son günlerinde Başbakan Theresa May tarafından gerçekleştirdi. İngiltere bir taraftan Brexit kararı ile Avrupa Birliği ile yollarını ayırmanın hazırlığını yaparken bir taraftan da AB dışında ticaret yapacağı ülkelerle yeni ekonomik anlaşmalar yapma peşinde.

YEMEN’İ İNGİLTERE’NİN SİLAHLARIYLA VURUYORLAR

Suudi Arabistan’ın, Yemen’de binlerce sivilin ölümüne ve felakete yol açan saldırılarını İngiltere’den satın aldığı silahlarla gerçekleştirdiği için İngiltere’nin Suudi Arabistan’a silah satışına derhal son vermesi için kampanyalar yürütülüyor.  Suudi Arabistan’a silah satışına devam edilmesine karşı mücadelesini İngiltere Mahkemelerine de taşıyan Silah Ticaretine Karşı Kampanya(CAAT), 15 Temmuz sonrası muhalif kesimler üzerinde giderek artan baskılara dikkat çekerek, Türkiye’ye silah satışına son verilmesini de talep ediyor.

İngiltere hükümeti, hemen hemen her yıl Londra’da gerçekleştirilen, dünyanın en büyük silah fuarı DSEI (Uluslararası Savunma ve Güvenlik Techizatı)’ya katılması için Türkiye’yi davet ederken, kampanya grupları, İngiltere’yi ve Türkiye’yi protesto eden gösteri ve etkinlikler düzenleyerek, iki ülke arasındaki işbirliğini teşhir ediyor.

‘Öncelikli Pazar’ Türkiye’nin de davetlileri arasında yer alacağı tahmin edilen 2017 Londra Uluslararası Silah Fuarı, 12 ve 15 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Silah Ticaretine Karşı Kampanya, fuarın gerçekleşmemesi için başlattığı girişimlerden sonuç alamaması halinde, fuarın devam ettiği süre boyunca eylem ve etkinliklerle İngiltere’nin baskıcı rejimlerle olan ilişkilerini protesto ve teşhir edecek.

Son Düzenlenme Tarihi: 30 Ocak 2017 07:22
www.evrensel.net