Diyarbakır'da sağlık alanında  iktidar kavgası!

Diyarbakır'da sağlık alanında iktidar kavgası!

Şükrü Budak’ın kimi hastanelere kendi belirlediği isimleri yerleştirdiği iddiası 'Diyarbakır sağlığındaki iktidar kavgası' olarak nitelendirildi.

Hasan AKBAŞ
Diyarbakır

İki ay önce Diyarbakır Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri olarak göreve başlayan Şükrü Budak’ın geçen sürede kimi hastanelere kendi belirlediği isimlerin yerleştirilmesini istediği, bunu yapmayan hastanelerde ise 12 müdür ve başhekim yardımcısı konumundaki kişileri görevden aldığı iddia ediliyor. Bahse konu iddiaya ilişkin SES Diyarbakır Hukuk Sekreteri Ercan Dönmez, “Bu durum Diyarbakır’ın sağlığını kaosa çevirecek bir iktidar kavgasıdır” dedi. 

AKP içerisinde farklı klikler ve düşüncelerin ortaya çıkardığı bölünme ve iktidar paylaşımı minvalinde yaşanan çatışmalar Türkiye’de yaşayan insanları mağdur edecek boyutta bir çok alana sirayet ediyor. Bunun bir örneği de Diyarbakır’da görülüyor. Kentte sağlık alanında bir kriz yaşandığı iddia ediliyor. Diyarbakır’ın en büyük ve en yoğun hastanelerinde yaşanan bahse konu o kriz durumunu soruşturduk. 

12 YÖNETİCİGÖREVDEN ALINDI!

‘Hastanelerde kriz yaşanıyor’ iddiasının kaynağının daha önce Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Başhekimi olarak görev yapan, Diyarbakır’da bayrak yürüyüşlerine katılan ve iki ay önce Diyarbakır Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri olarak göreve başlayan Şükrü Budak olduğu belirtiliyor. Gazetemizin edindiği bilgilere göre Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve ona bağlı Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde görev yapan müdür ve başhekim yardımcıları konumundaki sağlıkçılar görevden alındı. Görevden alınmalarına ilişkin herhangi bir gerekçe belirtilmeyen Kadın Doğum Hastanesi’nden M.K, M.D, H.I, Ç.K isimli müdür ve müdür yardımcıları, başhekim yardımcısı konumundaki R.G, M.A ile Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden müdür yardımcıları H.Ç, O.İ, N.Ü. ve başhekim yardımcıları A.T, A.İ.S, F.U’nun makamları bir haftaya yakın bir süredir boş durumda. 

‘BU DURUM DERHAL SORUŞTURULMALI’

Bu durum ameliyathane, acil gibi hastanedeki bir çok alanda malzeme alımı, hizmet konusunda krize neden olmaya başladı. İsmini vermek istemeyen bir sağlıkçı bu durumu, “Şükrü Budak, İntaniye bölümünden Ö.Ç isimli hekimin başhekim yardımcısı olarak alınmasını istedi. Başhekimimiz Mahmut bey ise bu kişinin bu konum için yeterli olamayacağını o nedenle mümkün olmadığını bildirdi. O görüşme sürecinin ardından Şükrü Budak, başhekime ‘O zaman ben de bünyendeki başhekim yardımcılarının hepsini görevden alırım’ diyerek sert çıktı. Daha sonra burada görev yapan yöneticiler görevden alındı. Yani bu görevden almalarının tek nedeni Ö.Ç’nin başhekim yardımcısı yapılmamasından kaynaklandı. Bu hastane personeli tarafından da açıkça bilinen bir husustur. Bu ve benzeri çekişmeler sürekli de yaşanabiliyor. Gözle görünmese de hastanelerde ihale ve hizmet konusunda yer alanlar adeta öbek öbek iktidarcıklar kuruyor. Bu konunun detaylı soruşturulması halinde bu hususlar ortaya çıkacaktır. Müfettişler eliyle bu durum açığa çıkarılmalıdır” diye ifade etti. 

‘YAKINDA AMELİYATLAR YAPILMAYACAK, KAOS YAŞANACAK!’

Durumu Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Hukuk Sekreteri Ercan Dönmez’e sorduk. Dönmez, sendika olarak da bu durumu araştırmaya başladıklarını belirterek şunları şöyledi: “Öncelikle Şükrü Budak’ı biz SES olarak, SES’in temsilcilerinin her fırsatta keyfi olarak yerlerini değiştiren ayrıca AKP’nin yandaş sendikası olan Sağlık- Sen’le birlikte alttan alta çalışan SES üyelerini ekarte etmeye çalışan birisi olarak tanıyoruz. Bahsettiğiniz sorunlara karşı ciddi bir durum yaşanıyor. Bizler bu konunun acilen soruşturulması kanaatindeyiz. Yaşanan çatışma ve çekişmeler tüm sağlık alanıyla birlikte doğrudan halkın sağlığını tehdit ediyor. Bu durum önümüzdeki günlerde kaos yaratacaktır. 

Bu sorun çözülmezse hastanelerde hizmet durma noktasına gelecek. Ameliyatlar yapılmayacak hale gelecek. Çünkü malzeme alınması lazım. Malzeme alınması için onun çalışması yapılması lazım. Bunları yapacak kimse yok. Bu durum soruşturulup biran önce sağlık alanında yaşanan darbelerin ortadan kaldırılması gerekiyor. Bu halkın sağlığını doğrudan etkileyen bir durumdur aciliyeti yüksektir. İvedilikle soruşturma ve sorunun çözümü için adım atılması gerekir” diye konuştu. 

Son Düzenlenme Tarihi: 30 Ocak 2017 11:31
www.evrensel.net
ETİKETLER Diyarbakır