Rimaks işçileri: Ailelerle beraber 3 bin kişi mağdur

Rimaks işçileri: Ailelerle beraber 3 bin kişi mağdur

Rimaks fabrikasında, 3 Mart’ta üretim bölümlerinin kapatılmasıyla işsiz kalacak olan işçiler, “Ailelerle birlikte 3 bin kişi mağdur olacak" dedi.

Fırat TURGUT
Adile DOĞAN
İstanbul

Tuzla'da bulunan ve tekstil ürünlerinin üretildiği Rimaks’ta, 3 Mart’ta üretim bölümlerinin kapatılmasıyla işsiz kalacak olan işçiler, “Sadece 400 işçi değil, aileleri de var. 3 bin kişi mağdur olacak” dedi. Rimaks yönetiminin işçileri Bartın’daki fabrikaya götürme teklifini sunduğunu belirten işçiler, “Evimizi götüreceğiz, ama iş güvencemiz olmayacak. Yarın orada da işsiz kalırsak ne olacak?” diye sordu.

Rimaks işçiler, Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Taş’ın 25 Ocak günü işçilerle bir toplantı yaptığını ve toplantıda şu ifadeleri kullandığını söyledi: “Ben genellikle karşınıza çıktığımda sevimsiz bir şey var demektir değil mi? Bugüne kadar voleybol turnuvası hariç hiç karşınıza çıkıp da keyifli bir şey paylaşamadık. Her konuştuğumuzda siparişlerin azlığını, maliyetlerin yüksekliğini konuşuyorduk. Fabrikanın üretim bölümlerinin kapanacağını duyurduk. Sendikaya da gittim önce oraya durumu bildirdim. Üretimin tüm bölümleri kapatıldığı için işçileri başka bir departmana geçirme şansımız yok. Bartın fabrikamızdaki çalışmalarımız devam ediyor. Yarın Bartın’daki siparişlerimiz artarsa buradaki işçileri Bartın’a götürmek istiyoruz. Bunun için size verilecek tebligat formunda ‘Bartın’da çalışmak ister misiniz istemez misiniz?’ diye soru olacak. 3 Mart tarihinde işten çıkışlar verilecek. Mesela bazı sorular geliyor. 4 Mart’ta 1 yılını dolduran işçi var. Maalesef kıdem tazminatı alamayacak. İşsizlik ödeneği alamayacak arkadaşlar varmış. Yapacak bir şeyimiz yok.”

BARTIN’DAN DA ATILIRSAM NE OLACAK?

Rimaks işçileri, Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Taş’ın konuşmasına tepkili. 3 Mart’ta kapı önüne koyulacaklarını belirten işçiler, “Şu ana kadar 16 tane işçi gönüllü olarak çıkış verdi. Bunların dışında pek gönüllü yok. Geri kalan sonucu bekliyor. Çünkü fabrika hâlâ sipariş alıyor, çalışıyor. İki vardiya da iş yapmaya devam ediyor” dedi.

İşçiler, Bartın teklifine ise şöyle yanıt veriyor: “Beni götürdün, evimi de taşıyacağım ama yarın öbür gün iş güvencem yok atılırsam ne olacak? Sendikalıyken işten atılıyoruz” dedi. Sorunun sadece 400 işçiyi ilgilendirmediğini ifade eden işçiler, “Aileleriyle beraber 3 bine yakın insandan söz ediyoruz. 3 bin kişi mağdur olacak” diye konuştu.

Sözleşme döneminde olduklarını belirten işçiler, “Her toplusözleşmede ayak oyunu yapılıyordu. Önce temsilciler, işçiyi alıştırmaya çalışıyordu durumlar kötü diye. Sözleşme dönemi bitince işler çoğalıyordu. Sonra her yere ilanlar asılıyordu işçi arıyoruz diye. Onun için bu fabrikanın kapanacağına inanmıyoruz. Bir ayak oyunu var” dedi.

www.evrensel.net
ETİKETLER RimaksTuzla