Önce polis, sonra  patron sorguya çekti

Önce polis, sonra patron sorguya çekti

İstanbul’da bir işçi, hakkında şikayet olduğu gerekçesiyle, kendini soruşturmalarının içinde buldu. Üstelik ifadesi fabrikada alındı.

Eren ERGİNE
İstanbul

İstanbul Esenyurt’ta bir elektrik, elektronik eşya fabrikasında çalışan Nermin Kılıç, facebook paylaşımları nedeniyle hakkında şikayet olduğu iddiasıyla ifade verdi. Üstelik polis karakola çağırmak yerine ifadeyi Kılıç’ın çalıştığı fabrikada aldı. İki hafta polislerin çalıştığı fabrikaya geldiğini söyleyen Kılıç, fabrikada ifade verdikten sonra işten atılma korkusu yaşadığını söyledi.

Gazetemize konuşan Kılıç, yaşananları şöyle anlattı: “Mesai bitiminde idari kadronun toplantı yaptığı odaya çağrıldım. İlk başta 2 sivil polis bana Facebook hesabımdan asker ve polislerin ölmesini istediğim yönünde bir paylaşım yaptığım gerekçesiyle hakkımda şikayet olduğunu belirtti. Bende ‘Hesabımı kontrol edebiliriz öyle bir paylaşım yapmadım’ diyerek tepki gösterince, polisler, ‘Hiç işyerinde birileriyle tartıştın mı belki o sırada ağzından çıkmıştır’ dedi.”  Fabrikanın idari işler müdürünün yanında, polislerin “Üye olduğun parti veya dernek var mı?” diye sorduğunu söyleyen Kılıç, soruya yanıt vermediğini, bunun üzerine polislerin idari müdürü odadan çıkararak soruyu tekrarladığını anlattı. 

‘İFADEMİ NEDEN FABRİKADA ALDILAR?’

Sorgu sırasında alakasız sorulara maruz kaldığını, şikayetçi olan kişinin ise  kim olduğunu öğrenemediğini belirten Kılıç, ifadesinin fabrikada alınmasına da şu sözlerle tepki gösterdi:  “Madem hakkım da şikayet var o halde karakola çağrılıp ifademin alınması gerekirdi. Hukuksuz bir şekilde çalıştığım fabrikaya gelerek itibarsızlaştırmaya, korkutmaya çalışıyorlar” dedi.

Yaşanan olaydan sonra işten atılma endişesi yaşadığını belirten Kılıç, polise ifade vermesinin ardından bu kez fabrika patronu tarafından sorguya çekildiğini söyleyerek ekledi: “Polis ifadesinin ardından bu kez patron odasına çağırdı. Benimle ilgili  kulağına iyi şeyler gelmediğini, sağda solda konuştuğumu söyledi. Evli olup olmadığımdan, kaç çocuğum olduğuna, kiminle yaşadığıma kadar bir çok soruyla karşı karşıya kaldım. Sosyal medya paylaşımlarıma dikkat etmem tembih edildi.” 

Polislerin çalıştığı yere gelmesiyle tedirgin olduğunu, olayın etkisini hala üzerinden atamadığını dile getiren Kılıç, sorgu bittiğinde, işyeri servislerine yetişemediği için korsan bir taksiyle evine gönderildiğini söyleyerek, “Yol boyunca taksi şoförünün sivil polis olup olmadığı, acaba evimi öğrenmeye mi çalışıyorlar sorularıyla boğuştum.Hemen avukatımı aradım, olayı anlattım. Avukatım da, bu durumun hukuksuz olduğunu, ifademi alan kişilerin dolandırıcı da olabileceğini söyledi” diye konuştu. Ülkede yaşanan sorunlara duyarlı bir emekçi olduğunu söyleyen Kılıç, “Ben insanlık mücadelesi vermeye devam edeceğim. İnsanların baskı altına alınmadığı, demokrasinin egemen olduğu bir ülke için mücadele edeceğim’’ dedi.

Son Düzenlenme Tarihi: 30 Ocak 2017 07:22
www.evrensel.net