Roza’nın yeni sayısı çıktı

Roza’nın yeni sayısı çıktı

Cezaevindeki siyasi tutukluların sesi olan Roza Dergisi’nin yeni sayısı çıktı. 

Yayın hayatına 2014 yılında başlayan Kürtçe ve Türkçe dillerinde yayın yapan 3 aylık kültür-sanat ve edebiyat dergisi Roza’nın 11’inci sayısı çıktı. Cezaevindeki siyasi tutukluların sesi olmak için Ankara’da bir grup Kürt genci tarafından çıkartılan ve “Huner Lêgerîna Heqîqet’e ye” (Sanat Hakikatin Arayışıdır) şiarı ile yayın hayatını sürdüren dergi, çoğunlukla siyasi tutukluların şiir, makale ve edebiyat üretimlerini yayınlıyor.

Derginin son sayısı da ağırlıklı olarak cezaevlerindeki tutukluların yazılarına yer veriyor. Genç yazarların üretimlerinin de yer aldığı sayıda kadın yazarlarla yapılan röportajlar öne çıkıyor. Derginin 11’inci sayısının kapağında ise Rojavalı Lukman Ahmad’ın “Êzîdîlik” temalı eseri kullanılmış. 

Dergi bu çalışmaları yaparken bugüne kadar birçok baskıyla da karşılaştı. Derginin 4 sayısı hakkında toplatma kararı alındı, 6’ncı sayısı için Gaziantep 3’üncü Sulh Ceza Hakimliği tarafından 5, 7 ve 9’uncu sayıları için ise Horasan Sulh Ceza Hakimliği’nce toplatma kararı verilmişti. Derginin 6’ncı sayısının toplatılma nedenlerinden birinin “Ermeni Soykırımı Dosyası” olması dikkat çekmişti. Roza’nın Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Salih Erşari, derginin 6’ncı sayısına dair Antalya’da “örgüt propagandası” suçlamasıyla gözaltına alınmış ve daha sonra serbest bırakılmıştı. (Ankara/DİHABER)

www.evrensel.net
ETİKETLER Roza