29 Ocak 2017 16:27

CHP’li Ağbaba ‘evet’ kampanyasına katılan kaymakamları sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba "Evet" kampanyasına katılan kaymakamları meclis gündemine taşıdı.

CHP’li Ağbaba ‘evet’ kampanyasına katılan kaymakamları sordu

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM'ye bir soru önergesi vererek, sosyal medya üzerinden "Evet" kampanyasına katılan ve Devlet memuru olması gerekirken, bulundukları ilçelerde hükümet memurluğu yapan kaymakamları Meclis gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya, bu kaymakamlar ile ilgili bir işlem başlatılıp başlatılmayacağını soran Ağbaba, eğer kaymakamlar "HAYIR" deseydi nasıl bir süreç işletileceğini de sordu.

Sosyal medyada referandum öncesi başlatılan “BenDeVarım” kampanyasına tarafsız olması esas olan kaymakamların da katıldığını belirten Ağbaba: “İlgili haberlere göre;  Artvin Borçka Kaymakamı Ertuğrul Örnek’in sosyal medya hesabından  “Güçlü bir Türkiye için #evet #BenDeVarım”dediği, Tokat Sulusaray Kaymakamı Recep Koşal “#BenDeVarım sen de var mısın?” diyerek kampanyaya katıldığı, Kahramanmaraş Çağlayancerit Kaymakamı Oğuz Cem Murat’ın  “Devlet-i Ebed Müddet için ve Türkiye'de istikrarın sürekliliği için #BenDeVarım” ifadelerini kullandığı,  Denizli Beyağaç Kaymakamı Necdet Özdemir’in “#BenDeVarım Güçlü bir Türkiye için elbette varım…” dediği, Uşak Ulubey Kaymakamı Ahmet Solmaz’ın ise  “Güçlü ve istikrarlı Türkiyem için #BendeVarım” diye yazdığı belirtilmektedir. İlgili kaymakamların aynı zamanda ‘Evet' dövizlerini ve konuyla ilgili videoları paylaştıkları ortaya çıkmıştır” dedi.

AĞBABA’NIN CEVAPLANMASINI İSTEDİĞİ SORULAR

* AKP Hükümetleri ile birlikte devlet memurlarının hükümet memurları halini aldığı yukarıdaki örneklerde açıkça görülmektedir. İlçenin mülki amirinin EVET diyerek tarafsızlığa gölge düşürdüğü ortadadır. İlgili kaymakamlar hakkında işlem başlatılması düşünülmekte midir?

* Bahse konu kaymakamların ilçelerindeki HAYIR diyecek vatandaşların tercihlerini etkilemeye yönelik girişimde bulunmaları suç değil midir?

* İlgili kaymakamlar sosyal medya hesabından HAYIR demiş olsalardı,nasıl bir süreç işletilecektir? (HABER MERKEZİ)
 

ÖNCEKİ HABER

Erdal Eroğlu mezarı başında anıldı

SONRAKİ HABER

Sennur Sezer’in yaşamı tiyatro sahnesinde: Bir Şiirdir Sennur Sezer

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa