TSK kaynakları: Kardak'ta engelleme olmadı, olamaz da

TSK kaynakları: Kardak'ta engelleme olmadı, olamaz da

Genelkurmay Başkanlığı Orgeneral Hulusi Akar'ın Kardak ziyareti hakkında açıklama yaptı. TSK kaynakları da 'gerginlik' iddiasını yalanladı.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan Orgeneral Hulusi Akar'ın Kardak ziyaretine dair yapılan açıklama şöyle:

"Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları ile birlikte 29 Ocak 2017 tarihinde, Aksaz Deniz Üs Komutanlığı ve Donanma Komutanlığı bağlısı gemilerde inceleme ve denetlemelerde bulunmuştur. Ziyaret sırasında Kardak Kayalıkları bölgesinde Deniz Kuvvetlerimize ait iki hücumbot ile seyir icra edilmiştir. Orgeneral AKAR, TSK olarak Ege Denizinde icra etmiş olduğumuz tüm faaliyetlerde deniz alaka ve menfaatlerimizin korunmasında daima dostluk ve barışı göz önünde bulundurduğumuzu belirtmiştir. İlaveten ülkemizin ve milletimizin hak ve menfaatlerinin karada, denizde ve havada korunması için TSK’nın azim ve kararlılıkla, gayret ve çabalarını artırarak sürdürmekte olduğunu vurgulamıştır."

DHA'nın haberine göre Akar'ın ziyareti sırasında bir Yunan hücum botunun Akar'ı taşıyan botun önüne geçtiği ve gerginlik yaşandığı öne sürülmüştü.

Karar gazetesinin haberine göre ise Akar'ın seyri esnasında ufak bir Yunan Sahil Güvenlik botunun geldiği ve uzak bir mesafeden gemi ve hücumbotlarını gözlemlediğini belirten kaynaklar "Herhangi bir engelleme söz konusu değildir, olamaz da. Bu kapsamda yapılan haberler gerçek dışı ve maksatlıdır" değerlendirmesini yaptı. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 29 Ocak 2017 16:13
www.evrensel.net