29 Ocak 2017 09:39

Trump'tan Pentagon'a IŞİD talimatı

ABD Başkanı Trump, imzaladığı başkanlık genelgesiyle Pentagon'a 30 gün içerisinde, 'Suriye ve Irak’ta IŞİD’ı yenme planı' hazırlaması talimatı verdi.

Trump'tan Pentagon'a IŞİD talimatı

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump, "IŞİD'i yenmek için 30 gün içerisinde bir stratejinin hazırlanması" konusunda Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) koordinasyonunda kabinesini görevlendirdi.

Sputnik'in haberine göre Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, Trump'ın 'IŞİD'i Yenme Planı' başlığıyla imzaladığı başkanlık genelgesinin detayları duyuruldu.

Kampanya döneminde başkan olması halinde IŞİD ile daha etkili bir mücadeleye girişeceğini belirten Trump, 'Suriye ve Irak'ta IŞİD'i yenme planı' vurgusuyla yayımladığı başkanlık genelgesinde IŞİD'e karşı mücadelenin seviyesinin artması gerektiğini belirtti.

Trump'ın IŞİD ile mücadele konusunda hazırlanacak stratejiye güvendiği ve bu güvenini, "Çok başarılı olacak" sözleriyle dile getirdiği bildirildi.

Bir ay içinde Trump'a sunulması beklenen planın, IŞİD'i yenmek için kapsamlı bir stratejiyi ortaya koyması gerektiği bildirilen açıklamada, IŞİD'e karşı mücadelede uluslarası hukuk bağlamında değişiklik tavsiye edildi.

YENİ KOALİSYON MÜTTEFİKLERİNİN TANIMLANMASI TALİMATI

Açıklamada, Trump'ın IŞİD'le mücadelede siber stratejilerin de gerekliliğine vurgu yaptığı belirtilirken, aynı zamanda yeni koalisyon müttefiklerinin tanımlanması istediği kaydedildi. Trump, kendisine sunulacak stratejinin IŞİD'in finansal kaynaklarını sonlandırması gerektiğini vurguladı.

Trump, önceki gün Pentagon'u ziyaretinde imzaladığı bir başkanlık kararnamesiyle, ordunun güçlendirilmesi ve nükleer kapasitesi de dahil daha etkin hale gelmesi için gerekli adımların atılmasını öngören bir kararı açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

İran'dan ABD'ye vize misillemesi

SONRAKİ HABER

Erdal Özyağcılar’dan 'Kral' oyunu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa