Suriye ordusu, içme suyu kaynağını kontrol altına aldı

Suriye ordusu, içme suyu kaynağını kontrol altına aldı

Suriye ordusunun Şam kırsalında bulunan ve kentn içme suyu ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan bir kaynağı kontrolü altına aldığı açıklandı.

Suriye ordusunun, Şam yakınlarındaki Barada Vadisi’nde yer alan Ayn el-Fica kasabasına girip başkentin gereksinimi olan içme suyunun büyük kısmını sağlayan kaynağın kontrolünü ele geçirdiği belirtildi.

Lübnan merkezli El Meyadin televizyonunun aktardığı habere göre, Suriye ordu güçleri Barada Vadisi’ndeki içme suyu kaynağının yer aldığı Ayn el-Fica kasabasına cihatçı gruplarla yapılan bir anlaşma doğrultusunda girdi. Söz konusu anlaşmanın cihatçıların bölgeden tahliye edilmesini de içerdiği kaydedildi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’nın haberine göre ise, Ulusal Uzlaşma Koordinatörü Ali Muhammed Yusuf, Ayn el-Fica’daki cihatçıların kasabadan çıkmayı kabul ettiklerini söyledi.

Yusuf, Ayn el-Fica kasabasında bulunan bazı cihatçı grupların, otobüslerle Şam kırsalındaki Deyr Mukrin kasabasına taşındığını söyledi.

ASTANA’DA GÜNDEME GELMİŞTİ

Suriye ordusunun Şam’ın içme suyu kaynaklarından olan Barada Vadisi’nde yürüttüğü operasyonlar, Kazakistan’ın başkenti Astana’daki görüşmelerde de tartışma konularından biri olmuştu.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Fransız haber sitesi France Info’ya bu ay verdiği bir röportajda, ordunun Şam’ın ana su kaynağı olan bölgeyi cihatçı gruplardan geri alması gerektiğini söylemişti. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net