Oyuncu Engin Cezzar yaşamını yitirdi

Oyuncu Engin Cezzar yaşamını yitirdi

Tiyatronun önde gelen isimlerinden oyuncu Engin Cezzar yaşamını yitirdi. Cezzar uzun yıllar oynadığı ‘Keşanlı Ali’ karakteriyle biliniyordu.

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Engin Cezzar 81 yaşında yaşamını yitirdi. Geçirdiği felç nedeniyle 7 yıldır yatağa bağımlı yaşayan Engin Cezzar için bir veda ilanı yayınlayan eşi ünlü tiyatrocu Gülriz Sururi “Veda- Engin Cezzar dünyamızdaki yolculuğunu tamamladı. Dilediği gibi dün toprağa karıştı” dedi.

ENGİN CEZZAR KİMDİR?

Çok sayıda tiyatro oyununda yer alan ve yöneten Cezzar, 1935 yılında İstanbul’da doğdu. Robert Kolej’de başlayan tiyatro ilgisi üzerine, ABD’de Yale Drama School’da ve Actors Studio’da eğitim alarak tiyatro sanatçısı oldu.

‘Hamlet’ rolü ile İstanbul Şehir Tiyatrolarında oyunculuğa başladı. Daha sonra kurdukları Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu ile yıllarca oyuncu ve yönetmen olarak çalıştı.

Dormen Tiyatrosu, Devekuşu Kabare, İstanbul Devlet Tiyatrosu, Antalya Devlet Tiyatrosunda çalıştı. Sinema ve dizi filmlerde de rol alan sanatçı, ‘Kaldırım Serçesi’ adlı filmin yönetmenliğini ve yapımcılığını da üstlendi. Eşi Gülriz Sururi’nin yazdığı ‘Ayşe Opereti’ni yönetti.

Cezzar, Maksim Gorki’nin ‘Ayaktakımı Arasında’ ve Haldun Taner’in ‘Keşanlı Ali Destanı’ oyunundaki karakterleri ile hafızalarda yer edinmişti. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net