Cengiz Argüç ve arkadaşları Adana'da anıldı

Cengiz Argüç ve arkadaşları Adana'da anıldı

1994’te Dersim’de girdikleri çatışmada yaşamını yitiren Cengiz Argüç ve beş arkadaşı Adana’da, Argüç’ün mezarı başında anıldı.

Dersim Mazgirt’te 27 Ocak 1994 günü girdikleri çatışmada yaşamlarını yitiren TDKP’li Cengiz Argüç, Erdal Eroğlu, Hüseyin Boral, Gürsel Dursun, Hasan Akdoğan ve Deniz Acar 23'üncü ölüm yıl dönümlerinde Cengiz Argüç’ün asri Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. Anmaya Argüç’ün ailesi, arkadaşları ve Emek Partisi üyeleri katıldı.

YAŞANAN ACILARA KARŞI REFERANDUMDA BÜYÜK BİR ‘HAYIR’ TOKADI VURACAĞIZ

İlan edilen OHAL ile birlikte 90'lı yılları aratmayacak, baskıların, tutuklamaların, gözaltıların yoğun olduğu bir süreçten geçildiğini ifade eden Emek Partisi Adana İl Başkanı Sevil Aracı, 10 Ekim’de hayatını kaybedenlere de değinerek her kaybettikleri her can için daha güzel bir dünya yaratma çabalarını daha ileri taşıyacaklarını söyledi.

Bugünlerde ülkede Anayasa referandumunun tartışıldığını dile getiren Aracı, yargının, meclisin, yürütmenin denetim altına alınmasına büyük bir tepkinin olduğunu, referandum sürecinde çok güçlü bir ‘hayır’ tokadını tüm ezenlere vuracaklarını söyledi. Ülkede çok büyük acılar yaşandığın söyleyen Aracı, “Cengizler nasıl en karanlık dönemde insanların arasına karışmışsa, kendini sevdirmişe biz de insanlarımızın arasına karışıp doğru olanı anlatacağız. Güzel bir ülkeyi birlikte kuracağız. Tüm kaybettiklerimize borcumuz böyle bir ülkeyi kurmak. Onlar için yapılabilecek en iyi şey budur" dedi.

EN ZOR KOŞULLARDA GÖREV ALMA ARZUSU GÜÇLENEN BİR DEVİMCİ

Argüç'ün kız kardeşi Emine Bitirgeç, Türkiye'nin zor günlerden geçtiğini belirterek "Biz bunları daha önce de gördük. Bizim kocaman yüreğimiz var. Onu hiç yere düşürmedik. Bunca insan 23 yıldır Cengiz ve arkadaşlarına sahip çıkıyor. Bizim yüreğimiz asla susmayacak, yere eğilmeyeceğiz, bu sevdayı sonuna kadar götüreceğiz" dedi. Emek Gençliği MYK Üyesi Aydın Yiğit, Argüç'ün her dönem partisine bağlı olduğunu ve Namık Tarancı'nın ardından Diyarbakır'a gitmesi gibi koşuların daha da çetinleştiği dönemlerde görev alma arzusunun daha da güçlendiğini söyledi. Zor bir süreçten geçildiğini yineleyen Yiğit, Cengiz Argüç'ü anarken mücadeleye yeni katılanlar ve arkadaşlarının onun bu iki özelliğini örnek alması gerektiğini ifade etti. (Adana/EVRENSEL)

www.evrensel.net
ETİKETLER Cengiz Argüç