Atina’da Türkiye, Kıbrıs ve bölgedeki gelişmeler konuşuldu

Atina’da Türkiye, Kıbrıs ve bölgedeki gelişmeler konuşuldu

Yunanistan’ın başkenti  Atina’da mimar mühendis ve teknisyenler odasında Türkiye, Kıbrıs ve bölgedeki gelişmelerin konuşulduğu bir panel yapıldı.

Halk birliği partisi ve haber sitesi ”ISKRA” tarafından düzenlenen panelde Moskova Lomonosof üniversitesinde görevli ve Uluslararası diplomasi araştırmaları yapan profesör doktor Yannis Tiktopoulos, avukat Yannis Rahiotis, Halk birliği partisi Uluslararası ilişkiler bürosu sorumlusu Nikos Galanis, Emekli büyükelçi Temis Stomforopulos ve Evrensel gazetesi Atina muhabiri Seyit Aldoğan panelde konuşmacı olarak yeraldılar. 

Emekli büyükelçi Temis Stomforopulos Türkiye’nin Ortadoğu ülkelerine müdahale etmesinin ve Lozan anlaşmasını gündeme getirmesinin nedeninin yayılmacı politikalar olduğunu ve Kıbrıs konusunun da bu yayılmacı politikalardan ayrı olarak ele alınamayacağını belirtti. Ayrıca Kıbrıs sorununun garantörler sorunu çözülmedikçe ve yabancı üsler ve askerler adadan çekilmedikçe gerçek bir çözüme kavuşmayacağının altını çizdi. 

Kısa bir süre once Suriye’ye gözlemci olarak gitmiş olan Yannis Rahiotis ise Suriye de bir iç savaşın olduğu izleniminin yanlış olduğunu savaşı başlatanların ve devam ettirenlerin emperyalist planların taşeronları olduğunu söyleyerek bağımsız ve egemen bir devlete müdahale edilmesine karşı tüm halkların birlikte karşı çıkması gerektiği üzerinde durdu. Son günlerde duyulan Suriye de ”Amerika’nın sahada olmadığı” söylemlerinin asılsız olduğunu ABD taşeronlarının Astana’ya da gittiğini ve Amerika’nın bölgedeki taşeronlarını güçlendirmekte olduğunu söyledi. 

Profesör doktor Yannis Tiktopoulos ise Rusya, Türkiye yakınlaşmasının var olan konjöktürden kaynaklandığını ve geçici olduğunu, NATO üyesi Türkiye’nin önünde sonunda bölgedeki sorunlar ve dengeler nedeniyle karşı karşıya geleceklerini anlattı. 

Evrensel gazetesi Atina muhabiri Seyit Aldoğan ise Darbe girişiminin arkasında yatan asıl nedenin sermaye sınıflarının devlete hakim olma kavgasında yattığını ve Erdoğan’ın ”Allahın lütfu” olarak değerlendirdiği darbe girişimini fırsata çevirerek her türden muhalefet üzerinde devlet terörü estirdiğini ve darbe girişimi daha anlaşılmadan anayasa değişimi ve başkanlık sorununun gündeme getirildiğini söyledi. Aldoğan ayrıca Erdoğan ve hükümetin yaptığı açıklamalardan refaranduma OHAL şartlarında gidileceğinin ve baskıların artarak devam edeceğinin de ortaya çıktığını vurgulayarak OHAL uygulamalarına ilişkin bilgiler Verdi. Aldoğan ayrıca uzunca Türk Hükümetinin ortadoğu politikaları üzerinde durarak bu politikaların ne Türkiye nede bölge halklarına bir faydası olmadığını tersine büyük faturalara mal olacağını anlatarak emperyalist savaşlara, işgallere ve müdahalelere karşı halkların ortak mücadelesinin gerekliliğine vurgu yaptı. 

Oldukça yoğun bir katılım ve ilginin olduğu Panelin kapanış konuşmasını birinci Siriza hükümetinde enerji ulaşım ve kalkınma bakanlığı yapmış olan “halk birliği” partisi başkanı Panayotis Lafazanis yaptı. (Atina/EVRENSEL)

www.evrensel.net