Diyarbakır’dan emekçiler: OHAL’e ve ihraçlara ‘HAYIR’

Diyarbakır’dan emekçiler: OHAL’e ve ihraçlara ‘HAYIR’

KESK aldığı kararla Türkiye geneli ihraçlara karşı her hafta düzenlenen oturma eylemini bu hafta eğitim emekçileriyle devam ettirdi.

KESK Diyarbakır Şubeler Platformu’nun aldığı karar doğrultusunda emekçiler OHAL kapsamında çıkarılan KHK’ler ile kamu emekçilerine yönelik ihraçlara, tek adam rejimine, AKP’ye biat etmeye ‘Hayır’ dediklerini açıklayarak süresiz oturma eylemi düzenledi. 

Eğitim-Sen 1 Nolu Şube Toplantı Salonunda bir araya gelen eğitim emekçileri “OHAL’e HAYIR”, “İhraçlara HAYIR”, “İşimizi İstiyoruz” yazılı beyaz önlükler giyerek oturma eylemine başladı. Eyleme yoğun katılan eğitim emekçilerinin yanı sıra ihraç edildikten sonra tutuklanan ve geçtiğimiz günlerde tahliye olan öğretmen Mehmet Atlıhan ile KESK’e bağlı sendikaların temsilcileri katıldı. 

‘BİAT DEĞİL, MÜCADELE EDECEĞİZ’

Sendikal faaliyetleri nedeniyle tutuklanan sendikacıların isimlerinin yer aldığı “KESK’li tutsaklar onurumuzdur” yazılı pankart önünde bir araya gelen emekçiler nezdinde Eğitim Sen 1 Nolu Şube Eş Başkanı İkram Atabay KESK Dönem Sözcülüğü adına açıklama yaptı. 

Atabay şunları kaydetti, “Şimdiye dek KHK'ler ile birlikte 10 bin kişiye yakın Eğitim Sen’li işinden oldu. Biz bu işten atmalara karşı bugüne kadar hiç sessiz kalmadık, şimdi de kalmayacağımızı ifade ediyoruz. Hükümet ‘susacaksınız bize biat edeceksiniz’ diyor, ama biz ona biat etmeyeceğiz, ses çıkarmaya devam edeceğiz. Ne ihraçlara ne baskılara asla boyun eğmeyeceğiz. Tutuklu tüm üyelerimiz bırakılana kadar da mücadele etmeyi sürdüreceğiz.” 

‘HAYIR’DA BİRLEŞELİM’ 

Atabay, “Şimdi olduğu gibi referandumda da emekçiler olarak Biate, OHAL’e, ihraçlara ‘HAYIR’ diyoruz” diyerek gelecek kaygısı yaşayan tüm kesimlere de Hayır’da birleşmeye çağırdı. Cezaevinden iki önce tahliye olan eğitim emekçisi Mehmet Atlıhan da tutuklu emekçilerin selamlarını iletti. Atlıhan, “Tutuklamaların amacı tamamen yıldırma ve gözdağı vermektir. Aylarca tutuklu kaldık ama yine sözümüzü söylemeye devam edeceğiz. Çünkü geleceğimiz için mücadele ediyoruz. Susmayacağız, daha fazla mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu. (Diyarbakır/EVRENSEL)

www.evrensel.net