Haklarımız için ‘Hayır’ı  hep beraber örgütleyeceğiz

Haklarımız için ‘Hayır’ı hep beraber örgütleyeceğiz

İzenerji Park Bahçe işçileri, Anayasa değişikliği referandumunda “hayır” çıkması için kapı kapı dolaşacaklarını söyledi.

Metehan UD
İzmir

İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı İZENERJİ işçileri Başkanlık sistemini içeren Anayasa değişikliği referandumunda “hayır” çıkması için kapı kapı dolaşacaklarını söyledi. Tek adam yönetimi getiren Başkanlık sisteminin kabul edilmesi halinde ellerinde kalan son kazanılmış hakların da alınacağına dikkat çeken işçiler, buna izin verilmemesini istiyor. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un, “Evet verilirse terör biter” sözlerine de tepki gösteren işçiler, “Bunu 400 vekil isterken de demişlerdi. Başkanlığı aldıktan sonra ne isteyecekler” dedi. İşçiler, OHAL’in de bir an önce kaldırılmasını istedi. 

Meclisten tartışmalarla geçen anayasa değişikliği önümüzdeki aylarda yapılacak referandumla halk oyuna sunulacak. Yapılacak değişiklikleri, değişikliğin olası sonuçlarını, referandum sürecinin ve Başkabakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un, “Evet verilirse terör biter” sözlerini İzmir Büyükşehir Belediyesinin İZENERJİ Şirketi’nde çalışan park bahçe işçileri ile konuştuk. 

'YÖNETİM DENETLENEBİLMELİ'

Televizyonlarda referandumun detayına ilişkin ayrıntılı tartışma yürütülmediğini belirten Mete Uygur, “Elimizden geldiği kadarı ile takip etmeye çalışıyoruz. Partili cumhurbaşkanlığı sistemi ile tek adam diktatörlüğüne geçilmeye çalışılıyor. Yönetimin denetlenir şekilde olması daha doğrudur. Her birimde, ailede bile tek kişinin vereceği karar yanlış olabilir. Onu denetleyeceği bir kurum olması gerekiyor ki yanlıştan veya hatadan dönülebilsin. Muhalefet olmadığı sürece ilerlenemez. Bu nedenle ben ‘hayır’dan yanayım” dedi. Uygur, Kurlulmuş’un sözlerine de şu  yanıtı verdi: “Şu anda iktidar tek başına yönetimde. İstenirse terör şimdi de bitebilir. 15 yıldır iktidarda olan yönetim yapar. Terör parlamentolu sistemde de bitebilir buna engel yok. Seçimlerde toplum üzerinde bir baskı olursa bu da adil olmaz tabii ki. ‘hayır’ın çıkması için bütün toplum kesimlerinin bir arada hareket etmesi gerekiyor.”

'EVET ÇIKARSA İŞÇİLER İÇİN İYİ OLMAYACAK'

Halka başkanlık dayatmasının yapıldığını ifade eden Doğan Gültekin de şunları söyledi: “Tek adam sisteminde neler geleceğini biliyoruz. Demokrasi şu anda bile askıya alınmış durumda. Evet çıkarsa biz işçiler açısından iyi olmayacağını düşünüyorum. Kazanılmış haklarımız tamamen elimizden alınır. Umarım ‘evet’ çıkmaz, bütün temennimiz ortada.” Toplum üzerinde büyük bir baskı kuran OHAL döneminde referanduma gidilmemesi gerektiğine işaret eden Gültekin, “Bu durum insanların düşüncelerinin değişmesine neden oluyor. ‘Hayır’ için bütün sivil toplum kuruluşlarının bir arada  lazım. Parti ayrımı yapılmamalı” dedi. Gültekin Kurtulmuş’a tepkili: “7 Haziran seçimlerinden sonra da ‘terör’, ‘kaos’ ve ‘beyaz Toros’ demişlerdi ama kasım seçimlerinin sonucunda değişen bir şey olmadı. Bence ‘hayır’ çıkarsa daha kötüsü değil çok daha iyisi olacak.” 

‘BOMBALAR ŞİMDİ DE SUSABİLİR’

Yeni anayasa değişikliği ile bir nevi padişahlık sisteminin geleceğini dile getiren Erdoğan Çetiner ise, “Türkiye’nin sorunları şu sistemde de çözülebilir ama daha da içinden çıkılmaz hale getiriliyor. Başkanlık sistemi ile kendini koruma altına almak istiyor. Yeni sistemin işçiler açısından bir fayda getireceğini düşünmüyorum. İşçiler, rahata ermeyecek. İşçiler, kendi aralarında tartışıyor ama çok bilgisi yok. Evet dese de hayır dese de. Numan Kurtulmuş’un açıklaması, doğru bir açıklama değil. İtiraf niteliğinde. Barış ortamı sağlanacaksa şimdi de sağlanabilir. Başkanlık sistemi geldiğinde barış ve huzur mu gelecek? Herkes kendi bulunduğu bölgede bu süreci örgütlemeli” dedi. 

‘DÜN 400 VEKİL, BUGÜN BAŞKANLIK’

İktidarın 15 yıllık süreçte emekten yana herhangi bir yasa çıkarmadığını hatırlatan Ahmet Göze isimli işçi de şunları dile getirdi: “Bütün yönetim sistemi ellerinde, cumhurbaşkanlığı, başbakanlık, hükümet. Saray istedi, Sarayda  şu anda. Yasayı tanımıyorlar. Diğer muhalif güçleri tanımıyorlar. Şu anda toplumdan emekten yana herhangi bir değişiklik yok. Çıkardıkları yasa kendilerini koruyan bir yasa. Tabii ki biz buna ‘hayır’ diyeceğiz. ‘Evet’ sonucu diktatörlüğü getirecektir. Terör biter sözü yeni değil. Halkı sindirme, korkutma yeni bir şey değil. Dün ‘400 vekil verirseniz, terör biter’ dediler. Bugün de ‘Başkanlık verilirse terör biter’ diyorlar. Yarın ne isteyecekler? Bunun bir sınırı yok. Şu anki baskı ortamıyla birlikte insanlar işinden olmaktan korkuyor ama tabii ki sokaklara çıkmamız gerekiyor. Elbette bedelsiz verilmeyecek bu süreç. Benim ‘hayır’dan yana umudum var. Başkanlık gelse de mücadeleye devam edeceğiz.”

‘SOKAK SOKAK, EV EV ÇALIŞACAĞIZ’

Halkın açık bir şekilde tehdit edildiğini dile getiren Dursun Söylemez, “15 yıldır bu ülkeyi kim yönetiyor. Şimdiye kadar terörü bitirememişler de şimdi nasıl bitirecekler? Değişiklerden bizim lehimize bir beklentim yok. Bunlar yine iyi günlerimiz. Başkanlık sistemi gelirse daha da kötü olacak. Başkanlık sistemine var gücümüzle hayır diyeceğiz. Çevremdeki herkesi de hayır için örgütleyeceğiz. Sokak sokak dolaşıp, ev ev gireceğiz, tek tek konuşacağız. Bizim geleceğimiz için, çocuğumuz geleceği için hayır diyeceğiz. 15 yıldır ülkeyi yönetiyorlar, bomba üstüne bomba patlıyor. Zulümden kandan başka bir şey yok. Şu ana kadar ne verdiler ki şimdi ne verecekler. Güneydoğu’yu yok ettiler, insanlar mağdur. Kandan kinden başka ne verdiler. Dolar başını aldı gitti. Hayır çıkması biz işçileri de umutlandırır. Başkanlık gelirse bizler işçi değil köle olacağız” diye konuştu.

www.evrensel.net