Vatandaş ilaç fiyatlarına gelecek zamma tepkili

Vatandaş ilaç fiyatlarına gelecek zamma tepkili

Muayene ücretlerinin ardından ilaca da zam geliyor. Tüm ilaçlar 20 Şubat’tan itibaren yüzde 10.6 oranında zamlı satılacak. Vatandaş bu duruma tepkili.

Eylem NAZLIER
İstanbul

TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı yeni zamlara yol açmaya devam ediyor. Muayene ücretlerinin ardından ilaca da zam yolda. 20 Şubat’tan itibaren gelecek yüzde 10.6 zam kararının ardından hastalar, eczanelerde ilaç sıkıntısı yaşamaya başladı. İlaç ücretlerini yapılan zammı ve eczanelerde yaşanan ilaç sıkıntısını konuşmak için İstanbul’da bulunan Çapa Tıp Fakültesine gidiyoruz.

Evrensel'e konuşan eczacılar depolardan ilaç gelmediğini ve her zam döneminde aynı sıkıntıyı yaşadıklarını söylerken, yurttaşlar da yapılan zamlardan şikayetçi.

‘HASTALARA VERECEK BİR CEVABIMIZ YOK’

İlk olarak Eczacı Billur Aydın Yukar ile konuşuyoruz.  Zam dönemlerinde ilaç yokluğunun sıklıkla yaşandığını belirten Yukar, “Zam zaten doların ve avronun artışına göre, olması gereken bir şekilde yapılıyor. Buna da kimse bir şey diyemiyor. Eczacının ilacı saklama gibi bir durumu yok. Bizler, hastaların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz” diye  konuştu. Yapılan zamlarla bazı ilaçların yok olduğunu söyleyen Yukar, depodan ilaç istediklerini fakat bulamadıklarını belirtti. Yukar, “Firma mal vermezse depo alamıyor, depo alamazsa eczane alamıyor. Buradaki sorun nerede orası tartışabilir. Depo bize üretici firmaların mal vermediğini söylüyor. Hastayla biz karşı karşıya kalıyoruz. ‘Neden yok?’ diyor hasta. Verecek bir cevabımız yok. Hastayı sıkıntıya düşürecek ilaçları bulmak için gerçekten çok çabalıyoruz. Alıcı kurum olarak herkes bizi hedef alıyor.”dedi. İlaçlara yapılan zamlarda hiçbir kazançları olmadığını savunan Yukarı, “En büyük kazançlı devlet oluyor” diye konuştu.

‘ZAM  İNSANLARA ZARAR FİRMALARA YARAR SAĞLAR’

Yapılan zamların ilaç firmalarına yaradığını söyleyen Eczacı Teknikeri Ali Kuru da “Hiçbir eczacı fiyatı 4-5 lira olan bir ilaçtan, 3-5 kuruş kazanmak için stoklama yapmaz ve ‘Bu ilaç yok’ diyerek hastasını geri çevirmez. Diyelim ki eczane stok yaptı. Ne kadar stok yapabilir? Eczaneleri hedef göstermek yanlış. Kâr oranlarımız ortada zaten. Eczanelerin üstüne oyun oynanıyor. Eczane fiyat koymaz, eczaneler arasında fiyat farkı da olmaz. Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Eczaneciler Birliğiyle beraber belirlenen bir fiyat bu.

Eczane kendi başına fiyat belirler mi? Eczaneler suçlu ilan edilerek çok büyük yanlışlık yapılıyor. Büyük haksızlık yapılıyor. Zam insanlara zarar,  firmalara yarar sağlayan bir şeydir” diye konuştu. “Yaşanan ilaç sıkıntısı, hastalarımız gibi biz eczacıları da mağdur etmektedir”  diyen Kuru, “Evet elimizde olmayan ilaçlar var ama onlar da firmalardan kaynaklı.  Biz depodan ilaç talep ediyoruz. Deponun elinde olmazsa ilaç eczanenin elinde olmaz. Yüzde kırk, elli oranında bir ilaç açığı var; ama bütün ilaçlarda değil. Mesela astım da, tansiyon ilaçlarında, antibiyotiklerde. İlaç almaya gelip de almadan giden hastalar oluyor. Depodan ilaç istiyoruz, bulamıyoruz”dedi. Muayene ücretlerine yapılan zamma yurttaşların itiraz ettiklerini söyleyen Kuru, “Muayene ücretine yapılan zammı anlatamıyoruz insanlara. Bence insanları yanlış yönlendiriyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

YURTTAŞLAR ZAMLARA TEPKİLİ

Çapa Tıp Fakültesinde hastası bulunan Mehmet Karaağaç adlı yurttaş da asgari ücretle geçindiklerini artık yapılan zamlardan bıktıklarını söyledi. Karaağaç, “Halkın artık evde yemeye ekmeği yok, şimdi de hasta olduklarında tedavi de olamayacaklar. Zam haberleriyle güne başlıyoruz. Olan bize oluyor. Ağır zamlarla karşı karşıyayız. O zaman asgari ücrete de zam yapsınlar.” diyerek tepkisini dile getiriyor. Zamlar dolayısıyla eczanelerde bazı ilaçları bulamadıklarını söyleyen Karaağaç, “Eczaneler mi depoladı, yoksa firmalardan mı ilaç gelmiyor günahları boynuna. Devlet ne yapıyor anlamadım, çok mu zor bunların araştırılması. Sömürülen halk olunca kimsenin sesi çıkmıyor” dedi.

Çapa’da tedavi gördüğünü söyleyen başka bir yurttaşla konuşuyoruz. 2 çocuğu olduğunu söyleyen ve geçinmekte zorluk çektiğini söyleyen yurttaş, “Bazen ilacı almadan bıraktığımız da oluyor. Şimdi yeniden bir zam yapıldı. Ödeme gücünüz var mı diye soran yok. Bir de bu zammı 48 gün önce duyurdular. Şimdi gidiyoruz bazı ilaçları bulamıyoruz. Bu ilaçlara ne oldu? Eczaneler ve firmalar ilaçları sakladılar” diye konuştu.

Çocuğunu hastaneye getiren Sündüz Yılmaz adlı yurttaş da “Gizliden gizliye zam yapılıyor. Bizim ruhumuz duymuyor. Şimdi sizden duydum. Her şey kötüye gidiyor. Hep zam zam zam. Aç geziyoruz artık” diyerek tepkisini dile getirdi. 

Son Düzenlenme Tarihi: 28 Ocak 2017 08:48
www.evrensel.net