CHP’li Gök: Cumhurbaşkanı genel başkanımızın çizgisine geldi

CHP’li Gök: Cumhurbaşkanı genel başkanımızın çizgisine geldi

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın el Bab açıklamasıyla ilgili: ‘Cumhurbaşkanı Genel Başkanımızın doğru çizgisine geldi’ dedi.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın El Bab konusundaki açıklamasına, “Genel Başkanımızın ne denli haklı olduğu Cumhurbaşkanı’nın şimdi Genel Başkanımızın doğru çizgisine doğru geldiği görülüyor. Bu çok açık bir saptama. Genel Başkanımız söyleyince linç kampanyası, Cumhurbaşkanı söyleyince ne olacak? Cumhurbaşkanı doğruyu söyledi” dedi.

Gök, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına yanıt verdi.

‘EL İNSAF’

Cumhurbaşkanı’nın El Bab konusundaki açıklamalarına işaret eden Gök, şöyle dedi:

“El Bab ile ilgili konuşmuş ve daha derinliğe gitmemek lazım diyerek bir tespitte bulunmuş. Biz buna el insaf diyoruz.

3 hafta önce El Bab’dan sonra gitmeyin diyen Genel Başkanımıza karşılık Cumhurbaşkanı bugün El Bab’da daha derinliğe gitmemek lazım diyerek el insaf sözünü söylememize zorunlu hale getiren bir değerlendirmede bulunuyor.

‘CUMHURBAŞKANI’NIN ŞİMDİ GENEL BAŞKANIMIZIN DOĞRU ÇİZGİSİNE DOĞRU GELDİĞİ GÖRÜLÜYOR’

Kamuoyunu haklı olarak uyaran Genel Başkanımızın bu sözüne karşı linç kampanyasını başlatanlara söylüyorum. Genel Başkanımızın ne denli haklı olduğu Cumhurbaşkanı’nın şimdi Genel Başkanımızın doğru çizgisine doğru geldiği görülüyor. Bu çok açık bir saptama. Genel Başkanımız söyleyince linç kampanyası, Cumhurbaşkanı söyleyince ne olacak? Cumhurbaşkanı doğruyu söyledi.

‘AYRIŞTIRAN BİR DİLİ KULLANMAYA DEVAM EDİYOR’

Yine Cumhurbaşkanı konuşmasında Genel Başkanımıza atfen ‘neyin İslami olduğundan haberi var mı’ diyerek bir sataşmada bulunmuştur.

Öyle bir Cumhurbaşkanı ki tarafsız olması, Türkiye’yi birliğe kavuşturması, dirliğe kavuşturması beklenen Cumhurbaşkanı her söyleminde Türkiye’yi daha da gerginliğe iten kutuplaştıran, ayrıştıran bir dili kullanmaya devam ediyor.

Bunlar bir Cumhurbaşkanının söyleyeceği sözler değildir. 

Cumhurbaşkanı yine konuştu ve diyor pekala diyor ‘olağanüstü hal şartlarında referandum olabilir.’ Bu hükümet ikiyüzlüdür.  

‘REFERANDUM SÜRECİ MEŞRUİYETİNİ KAYBETMEK ÜZEREDİR’

İktidar partisi olağanüstü hal fırsatçılığına soyunmuştur. Böyle bir tablo içerisinde bu referandum uygulamaları da gördüğümüz de meşruiyetini kaybeden bir sürece girmiştir. ‘Hayır’ diyenlerin gözaltına alındığı, sindirildiği, gözdağı verildiği, korkutulmak istendiği ve iktidarın tüm olanaklarını kullanarak ağır bir baskı uygulayarak zaten ortada olmayan demokratik sürecin çok daha da ötesine taşınacak bir süreçle referandum süreci meşruiyetini kaybetmek üzeredir.

BAŞBAKAN’A SESLENDİ

Binali Yıldırım’a hatırlatıyorum sözlerini. Sayın Başbakan başbakansanız sözünün eri olun. Gereğini yap. Ya boyundan büyük laflar etme ya da gereğini yap.  Ama Başbakan anlaşılıyor ki boyundan büyük laflar etmiş. Gerçekten siz başbakan mısınız yoksa Cumhurbaşkanı sus dediği zaman susan o bir şey söylediği zaman hemen kendi fikirlerinizden çark eden bir başbakan mısınız?”

ELİTAŞ’A YANIT

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın açıklamalarına değinen Gök, “Sen önce kendi grubuna hakim ol. Mükerrer oyları, sahte oyları önle” dedi.

Bir basın mensubunun, “Cumhurbaşkanının ‘zaten tek müracaat kapısı Anayasa Mahkemesi olarak görüyorlar. Hodri meydan dediler, o zaman niye gidiyorsunuz? sözlerine ne diyorsunuz" sorusuna Gök, “Anayasa Mahkemesine gitmek anamuhalefet partisine verilmiş bir görevdir ve bir haktır. Dolayısıyla ortada hukuka aykırı saptadığımız durumları Anayasa Mahkemesine götürmenin kamuoyunda tartışılmasını ben de pek anlamış değilim. Bu bir haktır ve bir ödevdir CHP açısından. Cumhurbaşkanının bu tartışmanın içerisine girmesi anlamlı değildir, onun işi değildir. O kararı verecek olan CHP’nin yetkili kurullarıdır, Genel Merkezimizdir” yanıtını verdi.

BAHÇELİ’NİN SÖZLERİNE YANIT VERDİ

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin açıklamalarının hatırlatılması üzerine Gök, “MHP’nin içişlerine karışmak bizim işimiz değildir ama görülüyor ki Sayın Devlet Bahçeli MHP tabanında büyük ölçüde itibar kaybına uğramıştır ve MHP’nin tabanını yönlendirme şansını yitirmiştir. Bu sözlerinin değerlendirmesini MHP tabanı ve kamuoyu yapar. CHP’nin hangi konumda olduğu ve duruşları bellidir. Sayın Bahçeli’nin şuandaki yapmış olduğu açıklama MHP’yi bir arada tutma çabasından başka bir şey değildir” dedi. (ANKA)
 

www.evrensel.net