27 Ocak 2017 15:20
Son Düzenlenme Tarihi: 27 Ocak 2017 15:31

'Hükümet Elçi’nin failini bilmediğini kimseye inandıramaz'

Tahir Elçi cinayetiyle ilgili konuşan HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş: Hükümet Elçi'nin failini bilmediğini kimseye inandıramaz.

'Hükümet Elçi’nin failini bilmediğini kimseye inandıramaz'

Paylaş

Diyarbakır'da Tahir Elçi için düzenlenen eylemde konuşan HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, darbe girişiminin ardından on binlerce güvenlik personelinin tutuklandığını, ihraç edildiğini ifade ederek, "Bütün bunları günler kadar kısa bir sürede ortaya çıkaran hükümet ve Adalet Bakanlığı, baro başkanının failini bilmediğini kimseye inandıramaz” dedi. 

Diyarbakır Barosu, Sur'da 28 Kasım 2015'te öldürülen eski baro başkanı Tahir Elçi'nin faillerinin ortaya çıkarılması, soruşturma dosyasının hızlı ve etkili bir şekilde yürütülmesi talebiyle 61’inci kez Diyarbakır Adliyesi önünde soğuk havaya rağmen toplandı. Avukatların cübbeleri ile katıldığı eylemde, üzerinde Kürtçe ve Türkçe “Seni unutmayacağız (Em te ji bîr nakin)” yazılı pankart açıldı. Açıklamada ilk sözü alan Diyarbakır Baro Başkan Yardımcısı Velat Alan, kar kış demeden Elçi’nin failleri bulunana dek mücadelelerini sürdürerek, Elçi’yi unutturmayacaklarını ifade etti. 

‘RAHATLIĞA KAVUŞMUŞ’ 

Diyarbakır Barosu üyesi HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ise Elçi’nin katillerinin halen dışarıda olduğunu vurgulayarak, “Belki yeni cinayetler planlıyorlar. Tahir’in katilleri bilerek ve istenerek korunuyor. Adalet Bakanı soru önergemize cevap olarak Elçi dosyasını yürüten savcıyı bilmediğini ifade etti. Bu büyük bir skandaldır. Skandal ötesi kelimelerin tarif edemeyeceği bir aymazlık örneğidir. Adalet Bakanı, Diyarbakır’a gelerek bu cinayetin faili meçhul kalmayacağını faillerin yargı önüne çıkarılacağını ifade etmişti. Aradan bir buçuk yıl geçtikten sonra bu sefer dosyanın savcısını bile bilmediğini söyleyecek kadar rahatlığa kavuşmuş. Adalet bakanının öğrenemeyeceği savcı yoktur Türkiye’de. Bir tek telefon tutuşuyla, Diyarbakır Adliyesi’ni arayarak ya da talimat vererek bu savcının kimlik bilgilerini çıkarabilir. ‘Bilmiyorum’ diyerek bu cinayetin üstünü örtme iradesini büyük bir sorumsuzlukla ve aymazlıkla açıklıyor” dedi. 

‘HÜKÜMET VE ADALET BAKANLIĞI KİMSEYİ İNANDIRAMAZ’ 

Darbe girişiminden sonra yüz bini aşkın kişinin açığa alınarak ihraç edildiğini anımsatan Beştaş, şunları söyledi: “On binlerce insan tutuklandı. Binlerce savcı ve yargıç şu anda görevden el çektirildi ve cezaevlerinde tutuluyor. Yine on binlerce güvenlik personeli tutuklanmış ve ihraç edilmiştir. Bütün bunları günler kadar kısa bir sürede ortaya çıkaran hükümet ve Adalet Bakanlığı, baro başkanının failini bilmediğini kimseye inandıramaz. Bu fail bu tetiği çeken eğer güvenlik güçleri dışında devletten bağımsız biri olsaydı bir milyon kere bu fail şimdi tutukluydu ve yargı önündeydi. Bunu kapatmaya çalışıyorlar. Biz onların beyanlarının gerçek dışı olduğunu biliyoruz. Kanun Hükmünde Kararnamelerle Türkiye’yi bir yarı açık cezaevine çeviren bir hükümetin ‘Tahir’in katilini bulamıyorum’ demesi büyük bir yalandır ve bunun altında kalacaktır. Biz Diyarbakır’dan sevgili Tahir’in burada olduğunu hissederek bizi izlediğini hissederek aynen onun inatçılığıyla ve sabrıyla bu katillerin cezasız bırakılmasına izin vermeyeceğiz ve mücadelemiz her platformda devam edecek.” 

Konuşmaların ardından eylem sona erdi. (Diyarbakır/DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

CHP referandum kampına girecek

SONRAKİ HABER

ABD'de silah kullanımı sonucu ölümler en yüksek seviyeye çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa