Hugo Boss'ta işçiler robotlaştırılıyor

Hugo Boss'ta işçiler robotlaştırılıyor

Hugo Boss’un İzmir fabrikasında üretimi hızlandırmak isteyen patron, hedeflenen üretim oranını gösteren elektronik sistem kurdu.

Metehan UD
İzmir

Dünya devi Hugo Boss’un İzmir fabrikasında üretimi hızlandırmak isteyen patron üretim bölgelerine hedeflenen üretim miktarına ulaşma oranını gösteren elektronik sistem kurdu. Patronun kendilerini robot haline getirdiğini söyleyen işçiler, “Uygulama bizler üzerinde sürekli baskı kuruyor. Psikolojik açıdan olumsuz etkiliyor” dedi.  

İzmir Ege Serbest Bölgesinde kurulu bulunan Hugo Boss fabrikasının yönetimi, üretimi daha da arttırmak için yeni bir uygulamaya başladı. Bölümlerin çeşitli noktalarına konulan büyük plazma panolar ile daha da çok, daha hızlı çalıştırılmaya ‘teşvik’ ediliyor. Konulan elektronik sistemlerde günlük ve aylık hedeflenen verimlilik miktarına ulaşım oranları, deponun dolum oranı, hangi üründen kaç tane çıktığı, kalite oranı ve tamir edilmesi gereken ürünlerin sayısı gibi anlık rakamsal bilgiler işçilere aktarılıyor. 

ÜRETİM SÜREKLİ ARTIYOR

Fabrikada örgütlenme çalışması yürüten TEKSİF Sendikasının işyeri komitesindeki işçilerle konuştuk. İşçiler kendilerinden kesilen paraların teknolojiye yatırıldığını ifade ederek “Yeni gelen genel müdür her şeyin daha da güzelleşeceğini söyledi ama şimdi bakıyoruz ki genel müdür işçiyi robotlaştırmak istiyor. Yeni alınan 126 ekran televizyon ve tabletlerle  teknolojik ürünlere para harcadılar. Bir gözüm ekranlarda, diğeri üründe. Sürekli o televizyona bakmaktan etkileniyoruz. Artı yine tablet kullanmamız isteniyor. Her yapılan beş işte bir ürün kodlarının sisteme girmek zorundayız. İşimizi mi yetiştireceğiz, tablete kod mu gireceğiz, televizyona mı bakacağız, bilmiyoruz. Psikolojik açıdan olumsuz etkiliyoruz. Sürekli dijital baskı var. Her bandın hedefleri var. Kırmızı olursa düşük, yeşil olursa tam. Konulan hedefi yakalamak için sürekli koşturuyoruz. Sürekli olarak üretim artıyor. Daha önceden iki TIR çıkıyorsa şimdi üç TIR çıkıyor” dedi. 

YENİ YILDA YÜZDE 9 ZAM VERİLDİ

Komite üyesi işçiler, yeni yılda yapılan yüzde 9’luk zamma ve sendika üyelerine yönelik artan baskılara da dikkat çekti. Ücret sisteminde adaletsizlik olduğunu ifade eden işçiler kendilerinin TL üzerinden, beyaz yakalıların ise avro üzerinde maaş aldığını anlattı. İşçiler şunları söyledi: “Beyaz yakalıların sürekli maaşı artarken bizim maaşlarımız artan döviz kurları karşısında sürekli eriyor. Örneğin yöneticilerin aldığı maaş bir ayda 900 lira birden arttı. Ya avroya geçilsin ya da bizim de maaşlarımız kura göre arttırılsın. Daha öncesinde maaşlar avro üzerinden veriliyordu. Aldığımız zam gerçek enflasyonun çok altında. Asgari ücretin bir tık üstünde maaş veriliyor.”  

Sendika üyelerine yönelik artan baskılara da değinen işçiler, yapılan toplantılarda da Çinli ve Suriyeli işçilerin çalışma koşulları anlatılarak aba altından sopa gösterildiğini söyledi. İşçiler sosyal medya paylaşımlarımız bile suç sayıldığını ifade etti.

‘İŞÇİNİN SENDİKA DIŞINDA DOSTU YOK’

Komite üyeleri sendikasız işçilere çağrıda bulunarak şunları söyledi: “Fabrikada adaletli bir sistem olması için sendika girmek zorunda. Mücadele alanımızı kısıtlamaya çalışıyorlar ama istedikleri kadar baskı kursunlar. Biz de bundan sonraki mücadelemizi daha da arttıracağız. Bedel ödememiz gerekiyorsa yine öderiz. Artık bıçak kemiğe dayandı içeride. Dünya devi bir firma olmasına rağmen, ufak bir konfeksiyondaki işçiye ödenen ücretin aynısı ödeniyor. İşçi arkadaşlarımız artık yönetimden bir şey beklemesin. Gelip sendikaya üye olsunlar. İşçinin arkasında sendika dışında kimse yok.”

www.evrensel.net
ETİKETLER Hugo Bossİzmir