CHP milletvekili Barış Yarkadaş: TRT AKP’nin arpalığı oldu

CHP milletvekili Barış Yarkadaş: TRT AKP’nin arpalığı oldu

TRT'nin finansal yapısıyla ilgili konuşan CHP milletvekili Barış Yarkadaş: TRT AKP’nin arpalığı oldu

TRT’nin yayın bağımsızlığına ve kurumsal özerkliğe uygun finansal yapısının olmadığını ifade eden Sayıştay 2015 yılı denetim raporu, yüksek miktardaki zarara dikkati çekti. 

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “TRT adeta bir batağa dönüşmüş durumda. Sayıştay denetçileri tarafından sadece 2015 yılında 146 milyon 972 bin TL kamu zararının ortaya çıktığı tespit edildi” dedi. Yarkadaş şöyle konuştu: “Sayıştay, iktidar partisinin yayın organı gibi çalışan kurumun gelirlerinin 1 milyar 522 milyonunun halkın cebinden karşılandığını tespit etti. Bu gelirlerin 843 milyon TL’si ‘elektrik enerjisi hasılat payı’ndan elde edilirken, 679 milyon TL’si ise ‘bandrol’ gelirlerinden sağlanıyor. Bu müthiş bir rakamdır. Bu gelirlere sahip olan bir kurumun zarar etmesi şaka gibi. Düşünün 1.5 milyar geliriniz var ve buna rağmen zarar ediyorsunuz. Ratingleri yerlerde sürünen yapımlara astronomik rakamlar ödüyorsunuz. Dış yapımlara harcanan miktar ise inanılmaz. TRT sadece dış yapımlara 1.1 milyar ödemiş. Sorumluların bir an önce görevden alınması gerekir.” 

‘TRT İKTİDARIN YAYIN ORGANI OLDU’

TRT’de 8 bin civarında kişinin çalıştığını söyleyen Yarkadaş, “Yani elindeki personel ve ekipmanlarla yapamayacağı iş yok. Fakat ne hikmetse sürekli dış yapımlara para aktarıyor. Vatandaşın cebinden aldığı paraları, bir yerlere kanalize ediyor. Dizilere aktarılan rakamlara bakın, bir de o dizilerin ratinglerine...” dedi. TRT’nin içerisine düşürüldüğü durumun vahim olduğunu belirten Yarkadaş, “Hiçbir iktidar döneminde TRT bu kadar aciz duruma düşürülmedi. Adeta iktidarın yayın organı haline getirildi. Bunu referandum sürecinde daha belirgin bir şekilde göreceğiz. İktidar partisi ve Cumhurbaşkanının kampanyasına ne kadar yer verecek, muhalefet partilerinin etkinliklerine ne kadar verecek hep birlikte göreceğiz” diye konuştu. (MEDYA SERVİSİ)

www.evrensel.net