DBP’li belediyelere operasyon bitmiyor

DBP’li belediyelere operasyon bitmiyor

Demokratik Bölgeler Partili belediyelere yönelik operasyonlar bitmiyor.

DBP’li belediyelere yönelik sürdürülen operasyonlar kapsamında Uludere Belediyesi Eş Başkanları Zeynep Üren ve Yunus Ürek gözaltına alındı, Nusaybin Belediyesi Eş Başkanları Cengiz Kök ve Sara Kaya adliyeye çıkarıldı, Muradiye Belediye Eş Başkanı Mehmet Ali Tunç ise tutuklandı.

Şırnak’ın Uludere Belediyesi Eş Başkanları Zeynep Üren ve Yunus Ürek ev adreslerine yapılan baskın sonucunda gözaltına alındı. Doğu Mahallesi'nde bulunan her iki eve eş zamanlı baskın yapan polisler, uzun süreli arama yaptı. Aramalar ardından eş başkanlar gözaltına alındı.

Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Ürek ve Üren İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

EŞ BAŞKANLAR TUTUKLAMA TALEBİ

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 13 Ocak'ta düzenlenen ev baskınları sırasında gözaltına alınan Nusaybin Belediye Eş Başkanları Cengiz Kök ile Sara Kaya adliyeye sevk edildi. Savcılık ifadesinin ardından Kök ve Kaya tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. 

Öte yandan belediye eş başkanları ile birlikte gözaltına alınan 10 kişiden Ramazan Aktaş ve Süleyman Akın serbest bırakılırken, 8 kişi ise "Devletin birlik ve bütünlüğünü bozma" iddiasıyla tutuklandı. Tutuklananların isimleri şöyle: KHK ile kapatılan Seyit- Der Başkanı Abdullah Öngün, DBP İlçe Eş Başkanı Siraç Dinç, DBP Yöneticisi Abdullah Yılmaz, Cevdet Akat ve İsmet Akat, Celal Cengiz, Şakir Ay ve ismi öğrenilemeyen 1 kişi.

VAN’DA TUTUKLAMA

Van’ın Muradiye ilçesinde, 13 Ocak'ta ev ve belediyeye yönelik baskında gözaltına alınan ve aralarında Belediye Eş Başkanı Mehmet Ali Tunç'un da bulunduğu 17 kişi Van Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerinin ardından dün öğlen saatlerinde adliyeye getirildi. Savcılık ifadelerinin ardından "Örgüt üyesi olmak" ve "Örgüte yardım ve yataklık yapmak" iddiasıyla mahkemeye sevk edilen 17 kişiden 10'u adli kontrol uygulaması ile serbest bırakılırken, gece saatlerine kadar süren mahkeme sonucunda Belediye Eş Başkanı Tunç, Bahattin Karagüle, Doğan Başak, Halil İbrahim Güler, Belediye Çalışanları Yemlihan Akkuş ile Ercan Dilmaç ve DBP İlçe Eş Başkanı Mehmet Kaplan tutuklandı. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER DBPoperasyon