'Cazibe merkezleri referandum öncesi şirin görünme çabası'

'Cazibe merkezleri referandum öncesi şirin görünme çabası'

Başbakan tarafından Kürt illeri için açıklanan 'Cazibe Merkezleri' programını İktisatçı Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu değerlendirdi.

Başbakan Binali Yıldırım, Kürt illerinde hayata geçirileceği belirtilen Cazibe Merkezleri Programı Başlangıç Lansmanı’nı 24 Ocak tarihinde açıkladı. 

Bölgenin 21 il ve 23 ilçesini kapsayan projenin 19 milyar 600 milyon TL tutarında olması planlanırken, program “Büyük bir atılım” olarak nitelendirildi. “Cazibe Merkezleri” programına ilişkin Prof. Dr. İktisatçı Hayri Kozanoğlu değerlendirmede bulundu. Daha önce bölgeye yönelik “yatırım hamleleri” diye açıklanan programların hükümetin kendilerine yakın müteahhitlere bir kısım ihaleler vermeye dayalı olduğunu belirten Kozanoğlu, “İnşaata dayalı, bölge insanının ihtiyaçlarına, sorunlarına cevap veremeyecek bir hamle gibi görünüyor ama bir şekilde referandum öncesinde şirin görünme açılımlarının bir parçası olarak değerlendirmek gerekiyor. Bu OHAL koşulları içerisinde bir barış ortamı sağlanmaksızın yapılacak ekonomik hamlelerin bir sonuç vermesi zaten mümkün değildir” dedi.  (İstanbul/DİHABER)

www.evrensel.net