Uluslararası PEN heyeti, HDP’yi ziyaret etti

Uluslararası PEN heyeti, HDP’yi ziyaret etti

Uluslararası PEN heyeti, HDP Genel Merkezini ziyaret etti. Türkiye'de basın ve ifade özgürlüğüne yönelik baskılar, toplantının ana gündemiydi.

Uluslararası Yazarlar Birliği - PEN International heyeti, HDP Genel Merkezini ziyaret ederek Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, Eş Genel Başkan Yardımcıları Fatma Kurtulan, Saruhan Oluç ve Sezai Temelli'den oluşan HDP heyeti ile görüşme gerçekleştirdi.

Özellikle düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik baskılardan ve yazarların, gazetecilerin soruşturmalara maruz bırakılmasından ötürü endişeli olduklarını dile getiren PEN International heyeti, hükümetin OHAL’i kötüye kullanarak ifade ve medya özgürlüğünü kısıtladığına, eleştiriyi engellediğine ve kamusal alandaki farklı görüş ve perspektifleri sınırladığına dikkat çekti. Medya alanındaki sınırlamaların Türkiye için yeni bir durum olmadığını da vurgulayan heyet, bu durumun darbe girişimi sonrası ağır bir biçimde arttığını belirtti.

Türkiye'deki bu gelişmelere yönelik uluslararası alanda yaygın bir dayanışma ağı oluşturulacağını belirten heyet, HDP'yi ve milletvekillerini hedef alan saldırılar karşısında da dayanışma duygularını iletti.

Görüşmeyi yapan HDP temsilcileri, PEN International heyetine OHAL ve öncesi dönemde ülkede yaşananlara dair kapsamlı bir dosya ve rapor sundu. HDP ve tüm demokratik muhalefetin karşı karşıya kaldığı sorunlar, yasaklar ve saldırılar anlatıldı.

Toplantı sonrası HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın cezaevinde kaleme aldığı ‘Halep Ezmesi’ öyküsünün çevirisini heyete hediye etti. (MEDYA SERVİSİ)

www.evrensel.net