Tanrıkulu'dan, Başbakan’a seçim güvenliği sorusu

Tanrıkulu'dan, Başbakan’a seçim güvenliği sorusu

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu Başbakan Yıldırım’a YSK’nin seçimde kullandığı sistemin güvenli olup olmadığını sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Yüksek Seçim Kurulu’nda SEÇSİS Projesinde kullanılan işletim sisteminin güvensiz olduğu ve AB ülkelerinde yasaklandığı iddiaları doğru mudur?” diye sordu.

Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

“7 Haziran - 1 Kasım 2015 seçimlerinden sonra SEÇSİS sistemi üzerinde bir güvenlik araştırması yapılmış mıdır?

Yazılımın açık kaynak kodları siyasi partilerin incelemesine açılacak mıdır?

Seçim sonuçlarının girişinden sonra datalar üzerinde değişiklik yapılıp yapılmadığını tespiti için kullanılan yöntemler nelerdir?

Tüm vatandaşlarımızın kendi sandıklarını anında kontrol edebilmesini ve seçim sonuçlarının şeffaf bir şekilde izlenmesini sağlamak amacıyla, yapılacak olan referandum seçimleri ysk.gov.tr sitesinden yayınlanacak mıdır?

Türkiye genelinde şaibe uyandıran 1 Kasım 2015 Genel Seçim Sonuçlarının yüklendiği Bilgisayar Destekli Merkezi Seçmen Kütüğü Sistemi-SEÇSİS’te kullanılan ana yazılım sistemine giriş ve müdahale yapılabilmesi için güvenlik şifreleri hangi yetkililerde bulunmaktaydı? 1 Kasım 2015 günü SEÇSİS giriş şifreleri kimler tarafından kullanılmıştır?

Yüksek Seçim Kurulu’nda SEÇSİS Projesinde kullanılan işletim sisteminin güvensiz olduğu ve AB ülkelerinde yasaklandığı iddiaları doğru mudur? İddia doğru ise bu işletim sistemi hangi AB ülkelerinde yasaklanmıştır?

SEÇSİS’e bilgi girebilen kurum personeli dışında belirtilen geçici seçim personeli kimlerdir? Seçim zamanı SEÇSİS’in çok daha fazla kişiye açılması ile artan güvenlik zaafının önüne nasıl geçilecektir?

SEÇSİS projesi ile ilgili olarak söz konusu şaibe ve iddiaları ortadan kaldırabilmek için, uzmanlardan kurulu siyasi parti temsilcilerinin de katılacağı bağımsız bir bilişim heyetine projenin inceletilerek güvenlik testlerinin yapılması ne zaman gerçekleştirilecektir?” (ANKA)
 

www.evrensel.net