26 Ocak 2017 13:20

Greenpeace’e açılan ‘haksız rekabet’ davası görüldü

Keskinoğlu firması tarafından, 4 Greenpeace yöneticisine 'haksız rekabet' suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması görüldü.

Greenpeace’e açılan ‘haksız rekabet’ davası görüldü

Paylaş

Alicem AYDIN
İstanbul

Endüstriyel tavuk üretiminin insan sağlığı ve çevreye olan olumsuz etkilerine dikkat çekmek için başlatılan “Yutmayız” isimli imza kampanyası nedeniyle “Haksız rekabet fiilini işlemek” suçlamasıyla haklarında dava açılan 4 Greenpeace yöneticisi bugün ilk kez hakim karşısına çıktı. Keskinoğlu firması tarafından açılan davanın Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi 61. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmasına, yargılanan Greenpeace yöneticileri Melda Elif Keskin, Ayyüce Özdemir, Ece Ünver ve avukatları katıldı.

Savunma yapan Greenpeace yöneticisi Ece Ünver, 2014 yılından beri Greenpeace’te direktör olarak çalıştığını ifade ederken, “Yutmayız.org isimli internet sitesinde ‘Yutma yutturma’ başlığı adı altında endüstriyel tavukçuluk sektöründen taleplerimizi sıraladık. İthal GDO yerine yerel ürünler kullanılmasını istedik. Taleplerimiz,  kimyasal ilaç tüketiminin azaltılmasıydı, hayvan refahının gözeltilmesiydi. Büyük tavuk şirketlerinin 2020 yılına kadar bu talepleri hayata geçirmelerini ve yol harıtalarını çıkarmalarını talep ettik” dedi. Taleplerini 7 büyük tavukçuluk sektörüne ilettiklerini ifade eden Ünver, “Bunlardan biri de Keskinoğlu firmasıdır. Tek muhatabatımız Keskinoğlu firması değildir.  İnsan, çevre ve hayvan sağlığını düşünerek hareket ettik. Kimseyi suçlamadık sadece taleplerimizi dile getirdik” diye konuştu. 

‘TİCARİ REKABET SÖZ KONUSU OLAMAZ’

Ece Ünver’den sonra savunma yapan Ayyüce Özdemir de, açılan davanın ‘haksız rekabet’ davası olmasına tepki gösterirken, Keskinoğlu firması ile aynı sektörde çalışmadıklarını ve bu durumda bunun nasıl haksız rekabet davası olabileceğini sordu. Yine Melda Elif Keskin de, savunmasında  amaçlarının Türkiye’deki tavukçuluk sektörünün yüzde 85’ini elinde tutan fırmalara çağrı yapmak olduğunu, sadece Keskinoğlu firmasını hedef almadıklarını belirtti. Keskin, “Ticari rekabet söz konusu olamaz” dedi. 
Duruşma, Keskinoğlu firmasının beyanlarını sunması için 18 Nisan tarihine ertelendi. 

ÖNCEKİ HABER

Meltem Cumbul: #HAYIR demezseniz tek adam her şey olacak

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa