Gazeteci Arzu Demir'e iki kitabından 6 yıl hapis

Gazeteci Arzu Demir'e iki kitabından 6 yıl hapis

Gazeteci Arzu Demir’e yayınlanan iki kitabı nedeniyle 'örgüt propagandası' yaptığı iddiasıyla 3'er yıl hapis cezası verildi.

"Dağın Kadın Hali" ve "Devrimin Rojava Hali" kitapları nedeniyle Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörü Arzu Demir hakkında açılan iki davada karar çıktı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, gazeteci Demir'e "örgüt propagandası" yaptığı iddiasıyla her iki kitap için 3'er yıl hapis cezası verildi.

‘MAHKEME ÖZEL BİR CEZALANDIRMAYA GİTTİ’

Avukat Gülhan Kaya, "örgüt propagandası"na verilen cezanın alt sınırının 1 yıl olduğunu, basın yoluyla yapıldığında bu sürenin 2 yıla çıkarıldığını kaydetti. Ancak mahkemenin alt sınırı 2 yıldan alarak Demir'e 3 yıl hapis cezası verdiğini belirten Kaya, "Mahkeme özel bir cezalandırmaya gitti, çok açık bir şekilde. Dava şartı olarak öngörülen süre 6 aydır ama bu süre geçmesine rağmen mahkeme hiçbir talebimizi değerlendirmedi" dedi.

Savcılığın "Dağın Kadın Hali" kitabına ilişkin soruşturmayı 7. baskı üzerinden açtığını hatırlatan Kaya, "Oysa dava, kitap basılmadan önce açılmıştı. Yani bu kitap davadan sonra basılmış oldu" diye kaydetti.

Kararı, iktidarın basına yönelik tavrının mahkemelere yansıması olarak değerlendiren avukat Kaya, kararın basına yönelik baskıların artması, gazetelerin, televizyon ve radyoların kapatılması, gazetecilerin tutuklanması, haklarında onlarca dava açılarak yıldırılmaya çalışılmasından da ayrı olmadığını söyledi. (DİHABER)

www.evrensel.net
ETİKETLER Arzu Demir