Filipinler Başkanı Duterte’den 127 mahkuma af bekleniyor

Filipinler Başkanı Duterte’den 127 mahkuma af bekleniyor

Filipinler Adalet Bakanı Vitaliano N. Aguirre II, Filipinler Başkanı Duterte'nin 127 mahkum için idari bir af çıkarmasının beklendiğini söyledi.

Filipinler'de, Başkan Duterte'nin 127 mahkum için idari bir af çıkarması bekleniyor. Filipinler Adalet Bakanı Vitaliano N. Aguirre'nin açıklamalarına göre, aftan yararlanacak 127 mahkumun büyük çoğunluğunu yaşlı ve hasta mahkumlar oluşturuyor. Bakan Aguirre, affedilecek mahkumlar arasında yüksek profilli mahkumların olmadığını da belirtti.

Aftan faydalanacak mahkumların Muntinlupa şehrindeki Yeni Bilibid Hapishanesi, Mandaluyong şehrindeki Kadınlar için Islah Enstitüsü ve Ceza İnfaz Kurumu tarafından işletilen hapishanelerden seçildiği ifade edildi. Seçilen mahkumlar ceza indirimi, şartlı tahliye ve aftan yararlanabilecekler.

Aguirre, aftan yararlanacak mahkumlar arasında Ulusal Demokratik Filipin Cephesi'nden (NDFP) siyasi mahkumların olup olmadığını hatırlayamadığını belirtti.

NDFP, ülkede yaşanan silahlı çatışmaları durdurmak için uzun vadeli bir plan için hükümetle görüşürken tüm siyasi mahkumların salıverilmesini de talep ediyor. (DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 26 Ocak 2017 11:01
www.evrensel.net