Virüsler birbirleriyle konuşuyor

Virüsler birbirleriyle konuşuyor

Bakterileri enfekte eden virüslerin birbirleriyle iletişim kurduğunu ortaya koydu. Araştırmacılara göre, virüsler arasında bir iletişim ağı var.

İsrail’de yapılan bir araştırma, bakterileri enfekte eden virüslerin birbirleriyle iletişim kurduğunu ortaya koydu. Araştırmacılara göre, virüsler arasında bir iletişim ağı var. Bu gelişme “Virüslerin iletişim şifreleri çözülebilirse viral hastalıkların önüne geçilebilir” şeklinde yorumlandı.

MOLEKÜL HABERCİLER

Weizmann Enstitüsü Moleküler Genetik Bölümü’nden bilim insanları, enfeksiyon sırasında virüslerin çevreye, kendi soyundan gelenler ve çocukları için “kısa bilgilendirmeler” içeren moleküller saldığını, diğer virüslerin de bunları alıp okuyabileceklerini keşfetti.

Habertürk’ün haberine göre, Profesör Rotem Sorek’in başında bulunduğu ekip, kültür bakterileri geliştirdi ve onları virüslerle enfekte etti. Ekip daha sonra, bakteri ve virüsleri kültürden çıkararak ortama salınan en küçük molekülleri inceledi. 9Prof. Sorek, “Bulduğumuz molekül, her jenerasyon virüsün, sonraki akrabalarıyla iletişim kurmasını sağlar” diye konuştu.

Sonuçları Nature Dergisi’nde yayınlanan araştırma, virüsler arasındaki bu mesajlaşmanın şifrelerinin çözülmesi halinde, viral hastalıklara karşı mücadelede dengeleri insanoğlu lehine değiştirebilir. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net
ETİKETLER Virüs