Trump’ın ‘boru hattı’ kararı protesto edildi

Trump’ın ‘boru hattı’ kararı protesto edildi

Trump'ın, durdurulan Kuzey Dakota petrol boru hattı ile Keystone XL petrol boru hattının hayata geçirilmesine dair kararı protesto edildi.

ABD Başkanı Donald Trump başkanlığa hızlı başladı. Gelir gelmez tepki çeken kararlara imza atan Trump, aylar süren geniş katılımlı protestoların ardından durdurulan Kuzey Dakota petrol boru hattı ile Keystone XL petrol boru hattının hayata geçirilmesine dair kararı da onayladı. ABD’de yüzlerce kişi karara karşı sokağa döküldü. 
New York ve Los Angeles başta olmak üzere ABD’nin bir çok şehrinde protesto gösterileri düzenlendi. New York’taki eyleme  Oscar ödüllü 79 yaşındaki ünlü sinema oyuncusu Jane Fonda da katıldı. Fonda, mitingde elinde ‘Keystone’nu durdur’ yazan bir pankart taşıdı. Ünlü yıldız, hattın geçtiği topraklardaki Kızılderili kabilelerinden izin alınmadığını belirtti.

2010 Oscar adayı Gasland belgesel filminin yönetmeni Josh Fox da New York’taki protestoya katılanlar arasındaydı. Fox, “Trump bu projeye şiddetle karşı çıkan milyonlarca kişiyi görmezden geliyor ve kendi meşruluğunu tehlikeye atıyor” dedi. Geçtiğimiz aylarda Kızılderililerin direnişe geçtiği Kuzey Dakota’nın Standing Rock bölgesine giden Fox, burada yapılan barışçı protestoları ve protestolara polisin sert müdahalelerini filme kaydetmişti.

Kuzey Dakota boru hattı projesine karşı yapılan eylemlerde aktif rol alan ve eylemlerde gözaltına alınan aktris Shailene Woodley de Trump’ın başkanlık emirlerine karşı direneceklerini söyledi. MSNBC’ye konuşan Woodley “Harekete geçiyoruz. İnsanların plastik mermilerle vurulduğunu gördük. Ben ve yüzlerce kişi gözaltına alındı. Sadece dünyayı değil yerlilerin haklarını ve bağımsızlığını korumaya çalışanlara  dondurucu soğukta tazyikle suyla müdahale edildi” dedi.

KIZILDERİLİLER AYLARCA DİRENMİŞTİ

Kuzey Dakota’nın Bakken bölgesinden çıkarılan ham petrolün Güney Dakota ve Iowa eyaletleri üzerinden Illinois’e taşınmasını sağlayacak olan Kuzey Dakota projesinin geçeceği bir kısım arazinin, 19. yüzyıldan kalma antlaşma nedeniyle Standing Rock (Duran Kaya) Sioux Kızılderili kabilesine ait olduğu belirtiliyor.

Kızılderililer ayrıca, projenin planlandığı bölgede, atalarının mezarları olduğunu, boru hattının kendileri için kutsal saydıkları su yatağına ve çevreye geri döndürülmez bir şekilde zarar vereceğini dile getiriyorlar.

Kabilenin ağustosta ABD hükümetine karşı dava açarak projeyi durdurmasına karşın ekim ayında Federal Temyiz Mahkemesi söz konusu kararı iptal etmişti. Ancak protesto gösterilerinin ardından aralık ayında yapılan açıklamada yeni bir rota belirlenmek üzere projenin durdurulduğu bildirilmişti. 

Yaklaşık 6 yıl boyunca eski Başkan Barack Obama’nın imzasını bekleyen ve Kanada’dan ABD’nin Meksika Körfezi’ndeki petrol tesislerine petrol taşıması öngörülen Keystone XL petrol boru hattı projesi ise ABD Kongresi’nde 3 kez onaylanmasına karşın Obama tarafından her seferinde veto edilmişti. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net
ETİKETLER Trumpboru hattı