HDP'li vekiller: Anayasada kadın yok

HDP'li vekiller: Anayasada kadın yok

HDP’li vekiller Feleknas Uca ve Sibel Yiğitalp, Diyarbakır'da ev ev, sokak sokak halka 'Hayır'ı anlatacaklarını duyurdu.

HDP’li kadın parlamenterler Diyarbakır’da “hayır” kampanyasının startını verecek. HDP’li vekiller Feleknas Uca ve Sibel Yiğitalp, “Mücadelemizi yükselterek, ev ev, sokak sokak halka ‘hayır’ı anlatacağız” dedi. Milletvekilleri bu anayasada kadının var olmadığını söyleyerek hayır çağrısı yaptı.

Türkiye’de mevcut Anayasa’nın tek devlet, tek ulus, tek dil anlayışıyla yazılmış bir anayasa olduğunu ifade eden HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, “Kadın hakları bu anayasada mevcut değildir. Devletin zihniyeti, statüsü, devletin savunma mekanizması, erkek zihniyeti üzerine kurulu. Bu zihniyetin kadın özgürlüğüne bakış açısı da esasında, evinin kadını, kadın siyaset yapmaz, kadın 3 çocuk yapmalı, kadın toplum içinde gülmemeli şeklindedir” dedi. Toplumun yarısını kadınların oluşturduğunu fakat özgürlükleri tanınmadığı gibi kadınların yok sayıldığını söyleyen Uca, “Kadın, siyasetin içerisinde çok az. AKP hükümetine baktığımızda sadece bir kadın bakan bulunuyor, kabine erkek kabinesi. Mecliste bütün çalışma komisyonlarına baktığımızda kadınlar bu çalışmalarda yer almıyor” diye konuştu.

‘HAYIR DİYORUZ ÇÜNKÜ’

1982 Anayasası’nın da darbe anayasası olduğunu ve toplumun ihtiyaçlarını karşılamadığını söyleyen HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp ise, “82 darbe anayasasını da kabul etmiyorduk, toplumun ihtiyaçlarını karşılamıyordu, bugün yapılan anayasa ise mevcut Anayasa’nın daha gerisinde bir anayasadır. Tek adam eksenli anayasa, sarayın politikaları meşrulaştırılmaya çalışılıyor. Şehirlerimiz yıkıldı, en çok kadınlar zarar gördü. ‘Hayır’ diyoruz çünkü KHK’lerle, OHAL’le yönetilen bir ülke istemiyoruz. Karaman’da cinsel istismara uğrayan çocuklar için ‘hayır’, Adana’da yanan çocuklar için ‘hayır’. Kadın cinayetleri için ‘hayır’, işsizlik için ve iş cinayetleri için ‘hayır’ demeliyiz. Anayasa toplumsal sözleşmedir. Toplumun hiçbir kesiminin içinde yer almadığı bir toplumsal sözleşmeden bahsedebilir miyiz? Biz kadınlar yaşatmaktan yanayız, herkesin kendi rengi, diliyle var olacak bir anayasa istiyoruz. Referandumda ‘hayır’ diyelim, savaşsız ve sömürüsüz bir anayasa için bir araya gelerek ortak anayasa yapalım” şeklinde konuştu. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net