Gazeteciler için şifrelenmiş hafıza kartları yapıldı

Gazeteciler için şifrelenmiş hafıza kartları yapıldı

Şifrelenmiş hafıza kartları yapıldı. Bu kartlar gazetecilerin haber kaynaklarını koruyacak.

Murat KUSEYRİ
İsveç

İsveç’in Göteborg ilinde kurulu Chalmers Teknik Yüksek Okulu’nda öğrenim gören bir grup öğrenci, fotoğraf makinelerinde kullanılacak şifrelenmiş hafıza kartları yapmayı başardı.

Dijital fotoğraf makinelerinde kullanılması düşünülen şifrelenmiş hafıza kartları önceden programlanıyor. Fotoğraf ve filmleri çekildiği anda şifreleyerek başkalarının eline geçme riskini ortadan kaldırıyor.

Prototipi normal hafıza kartına benzeyen şifrelenmiş kartları sayesinde özellikle araştırmacı gazetecilerin haber kaynaklarını koruyacağı belirtiliyor. Projenin sorumlusu Torbjörn Rasmusssen, hafıza kartının bir nevi çok çabuk çalışan şifre makinesi olduğunu çekilen film veya resimleri anında şifrelediğini söylüyor.

Kartların ucuza mal olduğunu ve kullanılmasının oldukça basit olduğunu söyleyen Rasmussen, şifrelenmiş hafıza kartlarının yaygınlaşmasını ve dünyanın değişik ülkelerindeki gazeteciler tarafından kullanılmasını umut ediyor.

Şifrelenmiş hafıza kartları bahar aylarında iletişim öğrencileri ve Avrupa’daki araştırmacı gazeteciler tarafından denenecek.

İsveç’teki gazeteci örgütleri ise haber kaynaklarını korumayı amaçlayan kartın yapılmasını memnuniyetle karşıladı. Gazeteciler tarafından finanse edilen Blankspot adlı internet sitesinin Şef Redaktörü Martin Schibbye, gazetecilerin elde ettikleri bilgileri koruma ihtiyacının önemli olduğunu belirterek, “Daha önce hiç görmediğimiz bir şekilde gazetecilerin tutuklandığı, kaçırıldığı ve öldürüldüğü global bir durumla karşı karşıyayız. Görevlerini yaptıkları için gazetecileri suçlayan ve yargı sürecini işleten devletler var. Bu nedenle de her türlü teknik, bilgi, deneyim ve güvenlik bilincini sevinçle karşılıyoruz” dedi.

www.evrensel.net