Oscar’da !f İstanbul filmlerine 12 adaylık

Oscar’da !f İstanbul filmlerine 12 adaylık

16. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin programından 4 film, 2017 Oscar Ödülleri’nde toplam 12 dalda adaylık kazandı.

5. kez düzenlenecek ve 16 Şubat’ta başlayacak 16. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin programından 4 film, 2017 Oscar Ödülleri’nde toplam 12 dalda adaylık kazandı. !f İstanbul’un Açılış Filmi “Moonlight / Ay Işığı”, 2017 Akademi Ödülleri’nde toplam 8 dalda adaylık alarak Oscar’ın en güçlü adaylarından biri olduğunu kanıtladı. Barry Jenkins’in yönettiği, bir çocuğun büyüme ve kendini keşfetme hikâyesini konu alan “Ay Işığı”, “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” , “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu”, “En İyi Uyarlama Senaryo “En İyi Müzik”, “En İyi Kurgu” ve “En İyi Görüntü Yönetimi” dallarında adaylık aldı.

GHİBLİ ANİMASYONU !F İSTANBUL’DA!

Yılın merakla beklenen Ghibli yapımı “Red Turtle/Kırmızı Kaplumbağa” ise En İyi Animasyon dalının öne çıkan filmlerinden. Oscar ödüllü Hollandalı yönetmen Midhaël Dudok de Wit’in çektiği animasyon, Cannes’ın Belirli Bir Bakış bölümünden Jüri Özel Ödülü’yle dönmüştü. 

2 FİLM YABANCI DİLDE EN İYİ FİLM’E ADAY 

!f İstanbul kapsamında Türkiye’de ilk kez gösterilecek iki film de Yabancı Dilde En İyi Film dalında aday oldu. Hannes Holm’un yazar Frederick Backman’le birlikte,

Backman’ın İsveç’te çok satan romanından uyarladığı “A Man Called Ove” Film aynı zamanda, En İyi Makyaj dalında “Star Trek Beyond” ve “Suicide Squad”a karşı yarışacak.

Oscar’larda Avustralya’yı temsil eden “Tanna” ise, bir yeryüzü cennetinde yaşanan büyük bir aşkın gerçek hikâyesini anlatan büyüleyici ve dokunaklı bir film. Londra, Venedik film festivallerinden ödüller toplayan “Tanna” aynı zamanda, festivalin İstanbul ayağının son 3 gününde düzenlenecek !f² kapsamında 32 şehir ve 42 farklı noktada on binlerce kişiye aynı anda ulaşacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net